3 ilçede kırmızı alarm

3 ilçede kırmızı alarm

Hakkari Valiliği, kent merkezi ile 3 ilçedeki iki bölgenin bugünden itibaren 29 Ağustos'a kadar 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildiğini duyurdu.

Hakkari Valiliği, terörle mücadele operasyonları kapsamında bugünden itibaren kent merkeziyle 3 ilçedeki iki bölgenin ‘Özel güvenlik bölgesi’ ilan edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada söz konusu bölgelere izinsiz girilmesinin yasak olduğu bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, PKK ve örgütlerin eylemlerinin kentin sosyal ve ekonomik gelişmesini olumsuz etkilediği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 'Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadır. Valilik makamımız, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla bölgesinde emniyet ve asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır'.

Tedbirler kapsamında Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince kent merkezi ile Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri sınırındaki iki bölgenin bugünden itibaren 29 Ağustos saat 23:59:59’a kadar 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildiği belirtilen açıklamada, vatandaşların belirtilen bölgelere izinsiz girmesinin yasaklandığı duyuruldu.

Özel güvenlik bölgesi ilan edilen alanlara ilişkin detaylı bilgiye Valiliğin internet sitesinden ulaşılabileceği bildirildi.