ABD ile görüşmeler bitti: Mutabık kaldık

ABD ile görüşmeler bitti: Mutabık kaldık

ABD askeri yetkilileriyle Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tesisine yönelik görüşmelerin tamamlandığını açıklayan Milli Savunma Bakanlığı (MSB), "Endişeleri giderecek tedbirlerin alınmasında mutabık kalındı" dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmelerinin ardından açıklama yaptı. Görüşmelerin sonunda ABD heyeti ile güvenli bölgenin 'Barış Koridoru' olarak kurulması konusunda mutabık kalındığı belirtildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik olarak ABD askerî yetkilileriyle Millî Savunma Bakanlığında 05-07 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan görüşmeler tamamlanmıştır.

Görüşmelerde;

a. Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,
b. Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,
c. Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır."

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de güvenli bölge görüşmelerinin ardından bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Güvenli bölgenin oluşturulmasının birlikte koordinasyon ve yönetimi için mümkün olan en kısa zamanda Türkiye'de bir ortak operasyon merkezi oluşturulacak. Güvenli bölge bir barış koridoru olacak ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için her türlü çaba gösterilecek"