ABD, PKK'ya güvence mi verdi?

ABD, PKK'ya güvence mi verdi?

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’da dikkat çeken bir haber yayımlandı.

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’da dikkat çeken bir haber yayımlandı. ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Rudaw Washington muhabiri Roj Ali Zalla’nın “Güvenli Bölge”hakkındaki sorusuna yazılı yanıt verildiği söylenen haberde, Türkiye-ABD arasında Suriye’nin kuzeyi ile ilgili varılan mutabakata ilişkin de dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Pantagon’un “Mutabakat, Kuzey Doğu Suriye’nin güvenliğini sağlayarak IŞİD’in tekrar geri dönmesine engel olacaktır” şeklindeki ifadesi, Rudaw tarafından şöyle yorumlandı;

“Pentagon, Rojava sınırı boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda Ankara ile ön mutabakata varıldığını, bu mutabakatın Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidereceği gibi DSG’nin de kendilerine yönelik olası bir saldırıyı düşünmekten çok bölgenin güvenliğine yoğunlaşmasını sağlayacağını açıkladı.”

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin omurgasını oluşturduğu DSG’ye herhangi bir saldırının olmayacağı ABD tarafından güvenceye alındığının iddia edildiği haber metninde, “Ancak Pentagon yanıtında, bu mutabakat kapsamında 90 Amerikan askerinin Türkiye’ye gittiği şeklindeki bilgiyi teyit etmedi” şeklinde ifadeler yer aldı.

Rudaw’ın kendilerine Pentagon’dan tarafından gönderildiğini ifade ettiği açıklama şöyle:
“Geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleşen askeri görüşmelerde, Türkiye ile sınırları boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda ön mutabakata varıldı. Bu da Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecektir. Aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye’nin güvenliğini sağlayarak IŞİD’in tekrar geri dönmesine engel olacaktır.

Öte yandan koalisyon ortaklarımızın asıl amaçları olan IŞİD’i tamaman bitirmeye yoğunlaştıracaktır. Bu mutabakat ABD ile Türkiye arasında Türkiye’de ortak harekat merkezi kurulmasını da kapsıyor. Biz, NATO müttefiğimiz ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz ve ortak çalışma kararlarına bağlıyız.”