ABD'nin F-35 kararının ardında İsrail çıktı

ABD'nin F-35 kararının ardında İsrail çıktı

İsrail’in bölgedeki askeri 'üstünlüğünü' korumak için ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satmasını engellemek üzere perde arkasında 'çalıştığı' iddia edildi.

İsrail’de yayınlanan Kanal 12'nin haberine göre, İsrail’in askeri hava üstünlüğünü muhafaza etmek için ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satmasını engellemeye çalıştığı belirtildi.

Haberde, Türkiye’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına dikkat çekilerek, "İsrail, (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın Rusya’dan füze savunma sistemlerini satın almasını fırsat bildi ve Washington’a gelişmiş uçakların Türkiye’ye satışını iptal etmek için baskı yaptı" ifadelerine yer verildi.

Son iki yılda İsrail'e 16 adet F-35 savaş uçağı teslim eden ABD, İsrail’in bölgede bu tip savaş uçaklarına sahip tek ülke haline gelmesini sağladı.

İsrail hükümeti, ABD’nin yardım fonlarını kullanarak en az 50 adet F-35 uçağı satın almak için ABD’deki Lockheed Martin şirketiyle anlaşma imzaladı ve 2024 yılına kadar tamamını teslim almayı hedefliyor.