Ağır kokunun nedeni merak ediliyordu: Tatil cenneti zehirleniyor

Ağır kokunun nedeni merak ediliyordu: Tatil cenneti zehirleniyor

Balıkesir’de bulunan Zeytinli Arıtma Tesisi’ndeki kapasite yetersizliği nedeniyle işleme tabi tutulmadan Edremit Çayı’na boşaltılan kanalizasyon, halk sağlığını tehdit ediyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde eksik kapasite çalışması nedeniyle kanalizasyonu işleme tutmadan Edremit Çayı’na boşaltan arıtma tesisinin yanında halk plajı bulunuyor. Edremit, Kadıköy, Akçay ve Zeytinli’den gelen sıvı atıklar Zeytinli Arıtma Tesisi’nde arıtılıyor. Oldukça büyük bir alana hizmet eden bu biyolojik arıtma tesisin her bir havuzunda 16 saatlik işlemden geçirilen sıvı atıklar, önce bakterilere yediriliyor, sonra filitrasyondan geçiriliyor ve bu arıtılmış sular, yaklaşık 600 metrelik borularla açıkta Körfez’e boşaltılıyor. Bu şekilde çalışan sistem 110 bin nüfusa hizmet veriyor.

Odatv'den Ahmet Ertan'ın haberine ögre, halk uzun süredir bu arıtma tesisinden şikayetçi, çünkü deniz kirliliğinin bir nedeni olarak bu tesisin yetersizliği gösteriliyor. Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ) ise bu iddiaları reddediyor. Özellikle yaz aylarında nüfusun 600 bine dayandığı bölgede iddialara göre, 16 saatlik arıtma işlem süresinin azaltıldığı ve bu nedenle geçen yıl, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaş hastalanmış, hastanelerin çocuk bölümleri yaz boyunca dolup taşmıştı.

BÖLGE AĞIR KOKU ALTINDA
Konuya ilişkin Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) geçen yıl Ağustos ayında bir basın açıklaması yapmış ve yetkililerden önlem alınmasını istemişti. Ancak bu yıl da benzer şikayetler gelmeye devam ediyor. Çok sayıda insanın hasta olduğu ilçede şikayetler özellikle arıtma tesisinin hemen arkasından geçen ve birkaç yüz metre ilerde denize dökülen Edremit Çayı’ndaki yoğun lağım kokusu nedeniyle yapılıyor.

DOĞRUDAN EDREMİT ÇAYI’NA BOŞALTILIYOR
EDÇEP’ten Kubilay Öztürk, şunları söyledi:

“EDÇEP adına inceleme yaptım ve arıtma tesisinden doğrudan dereye uzanan by-pass borusundan Edremit Çayı’na yoğun bir şekilde kanalizasyon akıtıldığını gördüm, fotoğraflarını çektim. Bu bypass borusu, bütün arıtma tesislerinde vardır, ani ve yoğun bir şekilde sıvı atık gelmesi halinde, havuzların taşmaması için arızi olarak kullanılacak bir emniyet çıkışıdır. Fakat bu mevsimde nüfus yoğunluğu olunca, kapasitesi yetersiz kalan arıtma tesisi, bu emniyet çıkış borusunu kullanarak, gelen sıvı atığın önemli bir bölümünü hiçbir işleme tabi tutmadan doğrudan dereye dökmektedir. Yani arizi olarak çalıştırılacak bir sistem, rutin uygulama haline getirilmiştir.”

'BU HALK SAĞLIĞINA KARŞI BİR SUÇ'
Öztürk, arıtma tesisindeki yetersizlik nedeniyle BASKİ’yi eleştirerek şu soruları yöneltti:

“Edremit Çayı bu kanalizasyon akışının yapıldığı noktadan biraz ilerde denize dökülmekte ve bu sahillerde de pek çok vatandaşımız denize girmektedir. BASKİ bu durumu bir ‘mecburiyet’ olarak açıklayamaz. Bu önemli bir ihmaldir, halk sağlığına karşı suçtur. Özen göstermemektir. Arıtma yetersiz ise, insanların suçu ne? Bunca konut yapılmasına rağmen, alt yapı tesisleri yeteri kadar imal edilmiyorsa, bu sonuca katlanmak mı gerekmektedir?”