Atatürk Havalimanı'na otel yapılıyor

Atatürk Havalimanı'na otel yapılıyor

Erdoğan'ın kullandığı havaalanı için çalışmaların sürdüğü açıklandı. Airport Hotel, konferans salonu, havacılık fuar alanı yapılacak.

AKP Hükümeti, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel uçuş seyahatlerinde ve kargo uçuşlarında kullanılan fakat iç ve dış hatların olmadığı İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’na “Airport Hotel” yapacak. Genel havacılık ve kargo uçuşlarının yapılacağı havalimanına ayrıca fuar alanı da inşa edilecek. Fakat aynı aks üzerinde oldukları için Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanından aynı anda iniş ve kalkış yapılamayacak. Bu arada İstanbul Havalimanı’nın çevresinde bulunan rüzgâr enerji santrallerinin (RES) de hâlâ taşınmadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yapılan çalışmalarda İstanbul Havalimanı’nın çevresindeki RES’lerin uçuş emniyetini riske eden bir etkisinin tespit edilmediğini savundu. Buna karşın Turhan, “İstanbul Havalimanı’nın geleceği yönelik fazları ile gelişim aşamaları dikkate alınarak yapılan planlamalar kapsamında, RES’lerin bölgeden kaldırılması yönünde çalışmaların devam ettiği bilinmektedir” ifadelerini kullandı. Turhan, İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı’na aynı anda iniş ve kalkış yapılamadığının nedenini şöyle açıkladı:

“İki havalimanının pistlerinin aynı aks üzerinde olması nedeniyle hava trafik usulleri gereğince aynı anda iniş kalkış yapılabilmesine olanak sağlamamaktadır.”

‘Pist ısıtma yok’

İstanbul Havalimanı’nda pist ısıtma sistemi bulunmadığını da belirten Turhan, “İstanbul Havalimanı ihale eki sözleşme, proje ve şartnamelerinde pistlerde ısınma sistemi öngörülmemiş olup yapımı tamamlanan ve hizmete açılan pistlerde de pist ısıtma sistemi yer almamaktadır. Ancak İstanbul Havalimanı projesinin büyüklüğü ve vizyonu doğrultusunda kapsamlı bir karla mücadele ekip ve ekipmanları oluşturulmuş olup, kış şartlarında uçuş trafiği ve güvenliğini etkileyecek herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için gerekli tüm tedbirler alınmıştır” bilgisini verdi.

Turhan, İstanbul Havalima-nı’nın toplamda 4 etapta tamamlanacağını da belirterek, “Tüm fazların tamamlanması sürecinde havaalanında inşaat işlerinin devam etmesinin kaçınılmaz olduğu değerlendirilmektedir” dedi.