Bahçeli'ye göre, bebek bezine gelen zamın sebebi, mermiye harcanan para

Bahçeli'ye göre, bebek bezine gelen zamın sebebi, mermiye harcanan para

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Amasya'da halka hitap etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Amasya'da halka hitap etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yüklenen Bahçeli, "Türkiye ateşten gömlek giymişken siz hangi yüzle konuşuyorsunuz!" dedi. 

Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Tek adam" ifadesi kullanmasını da sert bir dille eleştirerek, "Milli bekamızın soğan kadar da mı değeri yoktur. PKK'ya niyet borcu varsa söylesin. 'İmdat' desin, yardım edelim, düştüğü çukurdan çekip çıkaralım" diye konuştu.

Öte yandan Bahçeli, Doğu Akdeniz ve Suriye'nin kuzeyindeki gerilimlere de değinerek ABD'ye tepki gösterdi. "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin sinir uçlarına basan vahim gelişmeler karşısında da var olu-yok oluş mücadelesinin eşiğinde olduğumuz çok açıktır" diyen Bahçeli, "Bağımsızlığımız ve bekamız ateş hattındadır. Fakat teslim olmayacağız, alttan almayacağız, zulme müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Hafta başında Türkiye'ye gelen ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Suriye'ye ilişkin önerilerini "makul ve güvenliğimizi sağlamaktan uzak" olarak değerlendiren Bahçeli, "Her seferinde yeni bir oyalama sürecine maruz kaldığımız açıktır. Geldiğimiz bu noktada oyalanmaya tahammülümüz yoktur" sözlerini kaydetti.

Bahçeli ayrıca, Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin olarak da ilk kez değerlendirmede bulundu. "Enflasyon’un inmesinin ve cari açıktaki gerilemenin umut verici" olduğunu söyleyen Bahçeli, "Bütçe açığındaki artışlarının frenlenmesi mümkündür. Bizim arzumuz daha müreffeh, daha güvenli bir Türkiye’ye ulaşmaktır" ifadesini kullandı.

Bahçeli'nin açıklamasından satır başları şöyle:

"MHP'ye güvendiniz, güveninizi boşa çıkarmayacağız, biz varsak umut, huzur, çare, sarsılmaz bir duruş, sağlam bir şuur vardır."

"Dün yaptığı konuşmada Türkiye'nin terör sorunundan bahsetmedi, bu CHP adına utançtır; Kılıçdaroğlu'na soruyorum; terörle mücadele hakkında ne düşünüyorsun, hangi plan ve önerilere sahipsiniz?"

"Bebek bezinin yüzde 40 zamlanmasını söyledin de bombaya, mermiye, askeri operasyonlara harcanan parayı hiç hesap ettiniz mi?"

"Türkiye ateşten gömlek giymişken siz hangi yüzle konuşuyorsunuz?"

"Milli bekamızın soğan kadar da mı değeri yoktur. PKK'ya niyet borcu varsa söylesin. İmdat desin, yardım edelim, düştüğü çukurdan çekip çıkaralım. 

"CHP Genel Başkanı'na ne yaparsa yapsın, bu aziz millet var oluş mücadelesini kahramanca sürdürecektir. CHP tarihin yanlış tarafındadır, geçmişinden kategorik olarak kopmuştur. CHP tanınmaz haldedir, aziz Atatürk'ün kemiklerini sızlatmaktadır."

"Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin sinir uçlarına basan vahim gelişmeler karşısında da var olu-yok oluş mücadelesinin eşiğinde olduğumuz çok açıktır."

"İmamızı planlayanlara imanla engel olmalıyız, doğduklarına pişman etmeliyiz."

"Bağımsızlığımız ve bekamız ateş hattındadır. Fakat teslim olmayacağız, alttan almayacağız, zulme müsaade etmeyeceğiz."

"Hafta başında Türkiye’ye gelen ABD heyetinin iyi bilmesinde yarar vardır. Teröristler Suriye’nin kuzeyindedir."

"Suriye’nin kuzeyinde acilen 30 km’yi bulan bir güvenli bölge kurulmalıdır. Bu bölgenin denetimi Türkiye’de olmalı, terörden tamamen arındırılmalıdır. Bu alanlara ülkemizde misafir olarak bulunan sığınmacılar peyder pey gösterilmeli, yerleştirilmelidir. Başka yol kalmamıştır. Biz güvenli bölge ile ilgili düşüncelerimizi 2012’den beri dile getirdik. Amacımız güvenliğimizdir, bölünmez bütünlüğümüzü teminat altına almaktır. Her seferinde yeni bir oyalama sürecine maruz kaldığımız açıktır. Geldiğimiz bu noktada oyalanmaya tahammülümüz yoktur. ABD samimi, dürüst değildir. 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü ülkemize gelen ABD’nin Suriye özel temsilcisinin önerileri elbette makul ve güvenliğimizi sağlamaktan uzaktır."

"Bu pişkinliği kabulü mümkün değildir. ABD'li askerler YPG’li askerlerin katılımıyla sınır boyunca devreye çıkmışlardır. ABD’li askerlerin teröristlerle birlikte hareketi ülkemize gözdağıdır. Mümbiç mutabakatına uymayan ABD ileri düzeyde güvenilmez bir boyuttadır. S-400’den sonra yaptıkları yaptırım tehditleri, gönülsüzmüş gibi yapıp toplantı için bastırması tamamen bir ortaoyuna dönüşmüştür."