Bakanlık kayyumu 'Kürtçe' savundu

Bakanlık kayyumu 'Kürtçe' savundu

İçişleri Bakanlığı 3 ile kayyum ataması yapıldığı gün yayınladığı Türkçe açıklamanın ardından, Kürtçe açıklamasını da bakanlığın internet sitesine yükledi.

İçişleri Bakanlığı Pazartesi günü Diyarbakır, Mardin ve Van'a kayyum atamasının ardından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi'ne de Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'in başkan vekili olarak görevlendirildiklerini açıklamıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Mızraklı, Türk ve Ertan'ın "terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu", "terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu" belirtilmişti.

Açıklamada üç belediye başkanının, "haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için" Anayasa'nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları kaydedilmişti. Ayrıca aynı kanunun 45. maddesi uyarınca üç ismin yerlerine belediye başkan vekillerinin görevlendirildiği kaydedildi. Yapılan Türkçe açıklamanın ardından, İçişleri Bakanlığı kayyum açıklamasını Kürtçe olarak İçişleri Bakanlığı'nın sitesine yükledi.

Bakanlık kayyumu 'Kürtçe' savundu