Binler, Kaftancıoğlu'na destek için Çağlayan'da!

Binler, Kaftancıoğlu'na destek için Çağlayan'da!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun 7 yıl önce yaptığı bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün görülüyor. Dava kapsamında ilk savunmasını bugün yapacak olan Kaftancıoğlu hakkında 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Kaftancıoğlu'na destek amacıyla, duruşma öncesi binlerce yurttaş sabahın erken saatlerde Çağlayan'daki adliye önüne geldi.

CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında, 2011 ve 2012 yıllarında paylaştığı tweetler gerekçe gösterilerek "Cumhurbaşkanına hakaret", "Türkiye Cumhuriyetini alenen aşağılama", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme", "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından dava açıldı. Kaftancıoğlu, 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ilk kez, 23 Haziran İstanbul seçimlerinden beş gün sonra (28 Haziran) hâkim karşısına çıktı. Duruşma Kaftancıoğlu'nun talebiyle savunma için 20 gün ek süre verilerek bugüne ertelendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da şikayetçi sıfatıyla yer aldığı davanın ikinci duruşması bugün saat 10.00'da Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Kaftancıoğlu'na destek olmak için sabahın erken saatlerinde Adliyesi önüne çok sayıda partili ve yurttaş geldi. Yaşlısından gencine binler "Hak, hukuk, adalet" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atarak Canan Kaftancıoğulu'na destek amacıyla birbirinden farklı bir çok pankart ve döviz açtı.