'Bu saldırı vatana yapılmıştır'

'Bu saldırı vatana yapılmıştır'

Gazi Ömür Karaman’ın Bursa’nın Gemlik ilçesinde bir kafede, ayakkabılarını çıkarıp ayağını sandalyeye uzattığı için kafe çalışanları tarafından darp edilmesine malul gazilerden tepki geldi. Gaziler, “Şehitler ve gaziler bu ülkenin tapu senedidir, bu toprakların sadece toprak değil aynı zamanda vatan olduğunun işaretidir. Bu nedenle, gazilerimize yapılan her türlü saldırı, aslında birlik ve beraberliğimize ve vatanımıza yapılmıştır” dedi.

Vatani görevini yaptığı sırada, Irak’ın kuzeyinde PKK’li teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesiyle ağır yaralanarak 2000 yılında gazi olan ve yüzde 92 engelli raporu bulunan gazi Ömür Karaman, Kurban Bayramı tatili için gittiği Bursa’nın Gemlik ilçesinde bir kafeye oturmuştu. Kafede oturduğu sırada ayakkabısını çıkartarak, ayaklarını başka bir sandalyeye uzatan Karaman, ayaklarını sandalyeye uzattığı gerekçesiyle kafe çalışanlarından oluşan 10 kişilik grubun saldırısına uğramış ve darp edilmişti.

Gazi Karaman’ın darp edilmesine kamuoyonda tepkiler sürerken, bir tepki de malul gazilerden geldi. Malul gaziler tarafından yapılan ortak basın açıklamasında saldırının gazileri ve tüm Türk milletini derinden yaraladığı belirtildi. “Şehitler ve gaziler bu ülkenin tapu senedidir, bu toprakların sadece toprak değil aynı zamanda vatan olduğunun işaretidir. Bu nedenle, gazilerimize yapılan her türlü saldırı, aslında birlik ve beraberliğimize ve vatanımıza yapılmıştır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘Gazilik bilincini artıran kamu spotları olmalı’
“Gençliğinin baharında bu ülke için sağlığını veren, aylarca komada yatan, yürüme yeteneğini sonradan yeniden kazanan yüzde doksan iki engelli bir gaziye sadece ‘ayağını sandalyeye uzattın’ diyerek kalabalık bir grupla saldırılmasının ve gazi olduğunu ifade etmesine rağmen dört kemiğini kıracak şekilde vurulmasının mazur görülecek hiçbir tarafı yoktur. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması adına devlet büyüklerimiz ve ilgili makamlarca kamu ve kamusal alanlarda Gazilik bilincinin arttırılması amacıyla kamu spotları oluşturulmasını bu kamu spotlarında bizlere Berat No ile verilen Gazi Rozetlerini takan Gazilere gerekli hassasiyetin gösterilmesinin gerektiği vurgulanmalıdır. Dün vatan savunmasında beraberken bugün burada omuz omuza olduğumuz arkadaşımız Gazi Ömür Karaman’a yapılan saldırının faillerinin hak ettiği cezayı bulacağına ve bundan sonra benzer olayların yaşanmaması için yetkililerin gereken tüm tedbirleri alacağına inanıyoruz.”