Bütün kanallar canlı verdi, yandaş kanal yayınlamadı

Bütün kanallar canlı verdi, yandaş kanal yayınlamadı

Fatih Altaylı, Fox TV ve diğer büyük kanalların hepsinin Erdoğan'ın konuşmasını canlı aktardığını belirtirken, ATV'nin rutin dizi yayınına devam ettiğini aktardı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Atatürk Havalimanı'nda 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıl dönümünde bir konuşma gerçekleştirdi.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise, bugünkü köşesinde konuyla ilgili olarak dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Fatih Altaylı, Fox TV ve diğer büyük kanalların hepsinin Erdoğan'ın konuşmasını canlı aktardığını belirtirken, ATV'nin rutin dizi yayınına devam ettiğini aktardı.

Fatih Altaylı, bu durumun tek bir nedeni olduğunu ifade edip, Sabah / ATV Grubu'nun Erdoğan'ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Bakan Albayrak’a yakınlığıyla bilinmesine atıfta bulundu.

Altaylı, "Herkes Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını yayınlarken, dizi yayınlayarak daha yüksek rating ve dolayısı ile daha yüksek reklam geliri elde etmek. Ve hem ratinglerde hem de gelirde rakiplerinin önüne geçmek. Aileden olunca, böyle küçük şımarıklıklar hoşgörülür" dedi.

Öte yandan, Erdoğan'ın konuşması sırasında, ATV'de "Canevim" adlı dizinin yayınlandığı görüldü. Dizi, 20:00'da başlayıp, 00:00'da biterken, daha sonra ise Müge Anlı'nın sunduğu Güven Bana adlı programa yer verildi.

* ATV'de Erdoğan'ın konuşması sırasında yayımlanan dizi

* Fox TV, 15 Temmuz için özel yayın yaptı

* CNN Türk ve Habertürk'te 15 Temmuz'da Erdoğan'ın konuşmasını canlı verdi.

Fatih Altaylı'nın yazısı ise şu şekilde:

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz için halkı davet ettiği Atatürk Havalimanı’ndaki konuşmasını tüm televizyonlar canlı yayınlarken bunun bir istisnası vardı.

2008’den bu yana AK Parti’nin resmi televizyonu gibi algılanan ATV.

5 büyük kanalın, Fox TV dahil, dördü Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını normal yayınlarını keserek canlı olarak aktarırken, ATV tınmadı bile.

Dizisini yayınlamaya devam etti.

Bazıları buna çeşitli anlamlar yüklemişler.

Bence tek bir nedeni var.

Herkes Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını yayınlarken, dizi yayınlayarak daha yüksek rating ve dolayısı ile daha yüksek reklam geliri elde etmek.

Ve hem ratinglerde hem de gelirde rakiplerinin önüne geçmek.

Aileden olunca, böyle küçük şımarıklıklar hoşgörülür.