CHP'de kredi krizi: Taşın altından Zarrab çıktı

CHP'de kredi krizi: Taşın altından Zarrab çıktı

İddialara göre, CHP’li belediyelerin bazıları Çin’den kredi alabilmek için yeni, Mehmet Cüneythan Kurtbay’la ön protokol imzaladı.

Türkiye’de yerel seçimlerin ardından birçok kritik belediye AKP’den CHP’ye geçti.

CHP’nin kazandığı belediyelerde karşısına çıkan kritik sorunların başına mali durum geliyor.

Belediyeleri ciddi bir borç yüküyle devralan CHP, kulislerde konuşulanlara göre mali durumu düzeltmek için yeni hamlelere hazırlanıyor.

İddialara göre, CHP’li belediyelerin bazıları Çin’den kredi alabilmek için yeni, Mehmet Cüneythan Kurtbay’la ön protokol imzaladı.

Kurtbay sıradan bir isim değil. Hong Kong Çin-Türkiye Yatırım Grubu’nun Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Türkiye’de de birçok şirketi bulunan Kurtbay’ın gizli ortaklarından birinin de Rüçhan Bayar olduğu ileri sürülüyor.

ZARRAB’IN ADAMIYDI

Rüçhan Bayar, Türkiye’nin gündemine 17 Aralık operasyonlarıyla gelmişti. Reza Zarrab, 17 Aralık operasyonuyla tutuklanan Bayar hakkında çalışanı olduğunu söylemişti. Bayar 30 Ocak 2014’te tahliye edilmişti.

Reza Zarrab, savcı Ekrem Aydıner'e verdiği ifadesinde Bayar'ın Çin’e gidişiyle ilgili şunları söylemişti:

"Muammer Bey ile olan ilişkimiz dolayısıyla tanıştığımız oğlu Barış Güler'den 5-6 ay danışmanlık hizmeti aldığımız doğrudur. Bu hizmete zaten ihtiyaç duyuyorduk. Danışmanlık bedeli aylık 30 bin dolar idi. Bu paralar kendisine ödendi. Yanımda çalışan Rüçhan Bayar da, Muammer Güler'in akrabasıymış. Rüçhan'ın geçmiş yıllarda Barış Güler ile yaptığı ticaretten dolayı Barış Güler'e 2 milyon 250 bin dolar borcu kalmış. Muammer Bey, Rüşhan'ın benim yanımda çalıştığını öğrenince bu borcun Rüçhan'ın benden olan alacaklarından kesilerek kapatılması konusunda yardım istedi. Aylığı 5 bin dolar olan Rüçhan Bayar'ın bu şekilde borcunu ödeyemeyeceğini bildiğim için onu yüksek kazanç elde etsin ve Barış Güler'e borcunu kapatsın diye Çin'e gönderdim. Borcunu peyder pey ödedi.”

Zarrab’ın ABD’de yargılandığı davada da Rüçhan Bayar gündeme gelmişti.

Zarrab’a sağ kolu olan Bayar’la yaptığı bir telefon konuşmasının kayıtları dinletilmişti. Zarrab telefon konuşmasını, “Bayar, 'Çin bankalarındaki kontaklarımızın Halkbank'ta yapılan işlemin aynısı Çin'de yapılmasına kesinlikle izin verilmediğini söyledi" diye açıklamıştı.

Davada, iki ismin Çin’deki faaliyetlerini yürütebilmek için üst düzey yetkili isimlere rüşvet vermenin tek yol olduğuna kanaat getirdikleri gündeme gelmiş, Zarrab, "Çinlilerin para ticaretinin İran'la ilgili olduğunu anladığındaysa işlemleri durduğunu" belirtmişti.

TARTIŞMA İDDİASI

Odatv'nin aktardığı habere göre CHP içinde de tartışmaya neden olduğu ileri sürülen olayda, Çin’den kredi almanın yanlış olmadığı ancak bunun yolunun büyükelçiliği, ticari ateşeyi muhatap almakla yapılabileceğini savunan bir ekibin varlık gösterdiği belirtildi. Tartışmanın isimler üzerinden yürüdüğü ifade edildi.