CHP'den Hulusi Akar'a: Bizi ne zaman bilgilendireceksiniz?

CHP'den Hulusi Akar'a: Bizi ne zaman bilgilendireceksiniz?

ABD ile Türk heyetleri arasında devam eden görüşmelerde Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge tartışılırken, CHP’nin asker kökenli İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi'den dikkat çeken bir adım geldi.

Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyinde, Fırat'ın doğusunda güvenli bölge konuşulmaya devam ediyor. ABD ile Türk heyetleri arasında devam eden görüşmelerde Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge tartışılırken, CHP’nin asker kökenli İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi'den dikkat çeken bir adım geldi. Mehmet Ali Çelebi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Çelebi, kamuoyunun ve Meclis'in bilgilendirilmesini istedi. 

Oluşturulacak güvenli bölgenin derinliğinin kaç kilometre olacağı halen netlik kazanmazken, Çelebi, Akar'a 10 maddelik soru yöneltti. Çelebi, "Güvenli bölge derinliği kaç kilometre olacaktır" derken, "Koridorun genişliği Irak sınırına kadar mı olacaktır? Yoksa ABD isteği doğrultusunda 140 kilometre mi olacaktır" diye sordu.

Çelebi ayrıca, "Barış Koridoru’na Suriyelilerin dönüşüne dair bir takvim oluşturuldu mu" derken, "Tüm bu gelişmelerle ilgili muhalefeti ne zaman bilgilendireceksiniz" diye de ekledi.

F-35'LERİ DE SORDU
Öte yandan, CHP'li Çelebi, Akar'a bir soru önergesi daha vererek, F-35'lerle ilgili olarak dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Çelebi, 12 madde sıralarken, "F35 alınmasına karar verilirken kullanılan harekât ihtiyaçları nelerdir" diye sordu.

MSB'DEN AÇIKLAMA
Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise, bir açıklama yaparak, ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye ilişkin, Türkiye'nin daha önce açıklanan ve halen geçerliliğini koruyan görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.

MSB tarafından yapılan açıklamada, "Güvenli Bölgeye yönelik olarak, ABD ile koordineli yürütülen faaliyetler MSB tarafından yeri ve zamanı geldiğinde kamuoyuna açıklanmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye'nin daha önce açıklanan ve halen geçerliliğini koruyan görüşlerinde herhangi bir değişiklik mevcut değildir" denildi.

CHP'li Çelebi'nin Akar'a yönelttiği sorular ise şu şekilde: