CHP'den Suriye hamlesi: YPG/PYD’den olmayacak mı?

CHP'den Suriye hamlesi: YPG/PYD’den olmayacak mı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriye’de Türkiye’nin süratle Esad ile hiçbir ön yargıya kapılmaksızın görüşmesi lazım” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriye’de Türkiye’nin süratle Esad ile hiçbir ön yargıya kapılmaksızın görüşmesi lazım” diye konuştu. 

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkya bugünkü köşesinde CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi yazdı.

Kılıçdaroğlu'nun Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşülmesi gerektiğini belirten Sarıkaya'nın yazısının bir kısmı şöyle:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu uzun süredir Türkiye’nin Suriye poiltkasının farklı bir zeminde ilerlemesi gerektiğini savunanlardan.

Bunun için Şam yönetimi lider Beşar Esad ile doğrudan görüşülmesi gerektiğini de her
adımda dile getirenlerden.

Genel Merkez’deki odasında dün sohbet ederken, Türkye’nin Kuzey Suriye operasyonu konusundak düşüncelerini sorduğumda, daha önce savunduğu görüşlerini yineledi.

Bunu bugün değl, 2015 Haziran seçim sonrası dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile koalisyon görüşmeler sırasında da dile getirdiğini açıkladı. Biraz da sitem dolu ses tonuyla devam etti:

“O gün de Türkiye’nin Suriye politikasının 180 derece değişmesi, bir Suriye konferansı
düzenlemesi gerektiğin söylüyordum. Keşke zaman düşüncelerimin doğru olmadığını ortaya çıkarsaydı, ama ters oldu.”

Benzer düşünceyi bugün de savunduğunu vurguladı. “Suriye’de Türkiye’nin süratle Esad ile
hiçbir ön yargıya kapılmaksızın görüşmesi lazım” dedi.

Gerisini getirdi: “Madem onlar yapmadı, şimdi biz CHP olarak Türkiye konferansı yapacağız. Suriye gerçeğini sonbaharda masaya yatıracağız. Uluslararası tüm önemli aktörleri de davet edeceğiz…”

Esad hükümetinden de çağıracak mısınız?

Tabii… Suriye’deki bütün aktörler ve karşı tarafı da davet edeceğiz. Esad’ın izlediği politikayı savunan veya yeren her kesimi davet edeceğiz. Türkiye gerçekleri bütün boyutları ile görmek zorundadır. Terör örgütler ile ilişkili olanlar hariç tabi.

YPG/PYD’den olmayacak mı?

Onlar hariç, onların dışında. Suriye’nin Dışişleri Bakanlığından bir yetkili olabilir, geleblir. Suriye, Esad politikasını aktarabilir. Ama bunun karşıtı da olacak aynı masada. Onu hedefliyoruz. Cenevre benzeri bir toplantı; göçmen dernekler de var, onların da katılımını sağlayacağız.