CHP'li eski vekilden dikkat çeken çıkış: Bu yaygaraya teslim olmaları anlaşılmaz

CHP'li eski vekilden dikkat çeken çıkış: Bu yaygaraya teslim olmaları anlaşılmaz

"Bir iddianın hangi formda olursa olsun -ister iddianame ister basın açıklaması- 'devletten' çıkmış olması o iddiaya başlı başına geçerlilik kazandırmaz."

Eski Cumhuriyet Başsavcısı ve CHP milletvekili İlhan Cihaner, yargılanma süreci neticesinde beraatle sonuçlanma ihtimali yüksek olan bazı suçlamalar üzerinden siyaset dizayn edilmeye çalışıldığını belirtti. "Anlaşılmaz olanıysa ülkemizdeki tüm siyasi gelenekler bu suçlamalardan geçmişte paylarını almışken şimdi bu yaygaraya teslim olmaları" diyen Cihaner, "Hatta AKP/MHP elitlerinin nerede ise kendileri dışındaki tüm siyasi faaliyetleri kriminalleştirmelerine destek veriyorlar" dedi.

"İktidar elitleri istiyor ki; onlar söylediğinde onların dost oldukları ile dost olalım düşman oldukları zaman düşman olalım" ifadelerini kullanan İlhan Cihaner'in, BirGün'deki, "Yaygaraya teslim olmayın!" başlıklı yazısının bir kısmı şu şekilde:

"Geçmiş acıları ve hukuksuzlukları yaşamış olanların bu yaygaraya teslim olmaları anlaşılmaz"

"Örnek verecek olursak; Muhafazakarlar/İslamcılar tek parti dönemi ve 28 Şubat suçlamalarının, Milliyetçi/Ülkücüler 12 Eylül iddianamelerinin, Atatürkçü/Kemalistler Fetullahçı yargı döneminin, sol/sosyalistler tüm dönemlerin suçlamalarından paylarını almış ve acılarını çekmiş durumdalar. Ama şimdi bazı siyasi gelenek ve figürler kendileri haklarındaki suçlamalara karşı gösterdikleri adil ve eleştirel tutumu göstermiyorlar. Hatta AKP/MHP elitlerinin nerede ise kendileri dışındaki tüm siyasi faaliyetleri kriminalleştirmelerine destek veriyorlar. İktidar elitlerinin dar çıkarları için bunu yapmaları anlaşılabilir ama geçmiş acıları ve hukuksuzlukları yaşamış olanların bu yaygaraya teslim olmaları anlaşılmaz. Yaygara tüm devlet aygıtıyla, yeri gelince hükümet şapkasını, yeri gelince devlet şapkasını yeri geldiğinde siyasi şapkalar takılarak yapılınca aldatıcı olabiliyor.

"Fetullahçı yapılanma ile olan ilişkileri ve Suriye yıkımındaki rolleri bunu gerektirir."

O nedenle tekrar vurgulayarak hatırlatalım: Bir iddianın hangi formda olursa olsun -ister iddianame ister basın açıklaması- “devletten” çıkmış olması o iddiaya başlı başına geçerlilik ya da inandırıcılık kazandırmaz. Tam tersi kısa sürede yaşadıklarımız bu iddiaları daha fazla sorgulamamızı gerektirir. Aynı ağızlardan önceki günün teröristinin dün akil adam, bugün can simidi olarak değerlendirildiğini, dün övgüye boğduklarının bugün şeytanlaştırıldığını duymuşsak; dün idam edilenler için bugün devlet töreni düzenlendiğini görüyorsak şüpheyle yaklaşmamız gerekir tüm suçlamalara. Sadece Fetullahçı yapılanma ile olan ilişkileri ve Suriye yıkımındaki rolleri bunu gerektirir.

AKP/MHP ye destek veren yurttaşlarımız, kayyum kararlarına gerekçe gösterilen iddiaları, idam tartışmalarını kendi deneyim, vicdan ve mantık süzgeçlerinden geçirmeleri yapılmak isteneni ortaya çıkaracaktır.

İktidar elitleri istiyor ki; onlar söylediğinde onların dost oldukları ile dost olalım düşman oldukları zaman düşman olalım. Siyaseti sadece onlar yapsın. Yaygara ve karalamalarla sol yanımız ve vicdanımız felç olsun. Onlarda dar iktidarlarını sürdürsünler ve yağmaya devam etsinler.

Bu pespaye yaygaraya teslim olmayalım."