Cumhurbaşkanlığı davetini reddeden Barolara bir destek daha geldi

Cumhurbaşkanlığı davetini reddeden Barolara bir destek daha geldi

Yargıçlar Sendikası, Beştepe’de düzenlenecek adli yıl açılışına katılmayacağını açıklayan 42 baroya destek verdi. Yapılan açıklamada törenin Cumhurbaşkanlığı’na ait bir mekanda yapılmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceği belirtildi.

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşecek Adli Yıl Açılış Töreni’ne yargı bağımsızlığını gerekçe göstererek katılmayacağını bildiren barolara destek açıklaması yaptı. Yargıçlar Sendikası’ndan yapılan açıklamada “Yargı ile ilgili tüm temel konuların, yürütme müdahalesinden uzak ve yargı bağımsızlığını zedelemeyecek mekan ve koşullarda yapılması gerektiğini, her kişi ve makamın buna özen göstermesinin zorunlu olduğunu hatırlatarak durumu saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadeleri kullanıldı.

Yargıçlar Sendikası’nın internet sitesinden paylaşılan açıklama şöyle:

2019-2020 dönemi Adli Yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacağı, Yargıtay Başkanlığı tarafından ilgili kuruluşlar ve Baro'lara bildirilerek davet gönderilmiş, ancak, başta İstanbul Ankara ve İzmir olmak üzere çok sayıda Baro Başkanlığı, törenin yapılacağı yer ile ilgili kaygı ve endişelerini dile getirerek toplantıya katılmayacaklarını bildirmişlerdir.

Bir süredir Adli Yıl açılış törenleri ile hakim-savcı adaylarının kura törenleri de aynı merkezde yapılmaktadır. Geçmişte Adalet Bakanlığı ve Yargıtay gibi kuruluşların toplantı salonlarında yapılırken, artık böyle bir tercihin öne sürülmesi ve adeta zorunlu hale getirilmesi başlı başına bir sorun niteliğindedir. Yapılan Anayasa değişikliği ile, siyasi parti başkanı olabilen Cumhurbaşkanı huzurunda bu tür törenlerin gerçekleştirilmesi, öncelikle ve kesin olarak yargı bağımsızlığı ilkesine aykırıdır. İktidar partisi başkanı ve yürütmenin başı konumunda olması dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı'na ait bir mekanda ve onun katılımı ile toplantının yapılması, orada bulunan hakim ve savcılar yönünden ciddi bir tarafsızlık kuşkusu doğuracak nitelikte olduğu gibi, yürütme ile yargının birlikteliği gibi bir görüntüye neden olacağı için ayrıca sakıncalıdır. Bu yüzden, bu hususları vurgulayarak törene katılmayacaklarını bildiren Baroların çekincelerine katılarak, bu konudaki görüş ve yaklaşımlarını destekliyoruz. Yargı ile ilgili tüm temel konuların, yürütme müdahalesinden uzak ve yargı bağımsızlığını zedelemeyecek mekan ve koşullarda yapılması gerektiğini, her kişi ve makamın buna özen göstermesinin zorunlu olduğunu hatırlatarak durumu saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız.

NE OLMUŞTU?
2019-2020 adli yıl açılış töreni 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek. Yargıtay da Türkiye'deki barolara törene katılmaları için davet gönderdi. Yargıtay'ın davetine 42 barodan ret yanıtı geldi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, baroların kararına tepki göstererek "Tuzu kuru olanların ne dediği önemli değil" ifadelerini kullandı. Feyzioğlu tepkiler üzerine ikinci bir açıklama yaparak baroları kastetmediğini savundu. Feyzioğlu “Baroların her eleştirisi başımızın tacıdır” diyen Feyzioğlu, “Sosyal medyadan saldırı yapan insanlar. Adliyedeki işler umurunda olmayanlar var. İşte bunlar tuzu kuru. Şezlongunda oturuyor, ayağını uzatıyor, sodasını söylüyor, elinde telefon pıt pıt hakaretini yazıyor. Klavyesini çok kahramanca kullanıyor. Baroları kastedebilir miyim?” dedi.