'Damadı FETÖ imamı olanlar, siyasetin içinde'

'Damadı FETÖ imamı olanlar, siyasetin içinde'

İyi Parti Lideri Akşener, FETÖ soruşturmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “17-25 Aralık öncesinde Fetullah Gülen terör örgütü lideri olarak yargılanırken, bu kişinin oradan beraat edebilmesi için çalışma yapan siyasiler kim. Mesela oğlu, kızı şehir imamları ile evli arkadaşlar var. Hala aktif siyasetin içindeler” dedi.

Hakkında açılan FETÖ soruşturması üzerindeki gizlilik kararının kaldırılması için savcılığa dilekçe veren Akşener, ifadeye çağırılması halinde bildiklerinin devletin resmi kayıtlarına geçirilmesini istediğini söyledi. Erdoğan ile Gülen arasında şeyh-mürit ilişkisi olmadığını bildiğini belirten Akşener, “Peki sayın Erdoğan kim seni bu masaya oturttu. Kulağına kim ne fısıldadı da sevmediğin insanlarla masaya oturdun” diye sordu. 
Yeni anayasa tartışmalarını da değerlendiren Akşener, “Şenol Bal hanımefendinin başkanlığında 24 Haziran seçimlerinden itibaren başlatılmış çalışmamız var. Şahıs olarak parlementer sistemden yanayım. Bizim bakışımız var olan birikimlerin eksikliklerini düzeltmesi şeklinde olacak” dedi. 

Cumhuriyet'e konuşan Akşener, şunları kaydetti: 

-Benim bütün siyasi hayatım haksızlık ve otoriter tavırlarla mücadeleyle geçmiştir. Bu soruşturma dosyasının inmesi ile FETÖ ile mücadele ediliyormuş gibi oynanan orta oyunun perdesini yıkacağım. İfademin alınmasında ısrarlıyım. Bu ülkede 25 yıldır aktif siyasat yapıyorum ve pek çok şey görerek şahit oldum. Benim bildiklerimin devletin resmi kayıtlarına geçilmesini istiyorum. FETÖ soruşturma komisyonuna beni tanık olarak çağırmaya karar veriyorlar sonra yazılan yazı kuryeden geri çeviriliyor. Ben Ak Parti’nin kurucuları arasındayım. Tayyip bey ile partinin kuruluş aşamasında defalarca bir araya geldik. Hiç yalnız görüşmedik insanlar vardı yanımızda. Özellikle bizim evimizde yapılan görüşmelerde bir çok şey gözden geçirildi. Ben, Tayyip bey ile o dönemin Fetullah Gülen’i ve sonrasında bu dönemin FETÖ’sü arasında şeyh mürit ilişkisi olmadığını biliyorum. Tayyip bey hiç de hoşlanmazdı. Peki sayın Erdoğan kim seni bu masaya oturttu. Bunları kayıtlara geçireceğim. Kulağına kim ne fısıldadı da sevmediğin insanlarla masaya oturdunuz. Müritlik ilişkisi başka bir şey, el sıkışıp yol yürümek başka bir şeydir. 17-25 Aralık öncesinde Fetullah Gülen terör örgütü lideri yargılanırken, bu kişinin oradan beraat edebilmesi için çalışma yapan siyasiler kim. Mesela oğlu, kızı şehir imamları ile evli arkadaşlar var. Hala aktif siyasetin içindeler. Benim hakkımda ise hepi tepi ellerinde 2006 yılında Türkçe olimpiyatlarında yaptığım bir konuşma var. Siz 2006 yılında partinizin genel başkanı sizi görevlendirmeden gideceksiniz daha sonra milletvekili olacaksınız. 2006 yılında benim il başkanı ile gönderildiğim o toplantıda sayın Ağar vardı. Ne konuşmalar yapıldı onu yayınlasınlar. Bülent Arınç, Muhsin Yazıcıoğlu ve Ak Parti’nin bütün bakanları vardı. Ankara’daki Türkçe Olimpiyatları’na MHP’nin Genel Başkan Yardımcısı görevlendirildi. Daha önce de söylediğim gibi ben hayatımda Fetullah Gülen’i İçişleri Bakanı iken dönemin DYP İstanbul İl Başkanı ve şimdinin TBMM Başkanvekili Celal Adan’ın organizasyonu ile dönemin valisi ve emniyet müdürü ile birlikte Altunizade’deki evde gördüm. Türkçe Olimpiyatlarındaki konuşmada ise Türkiye’ye geldiklerinde kendilerini yabancı hissetmediklerini anlatmışım. 2006’lar problemse o zaman konuşacak çok şey var. Hangi eski bakanların hangi siyasetçileri ziyaret edip o yargıda ne yapmışlar bunları konuşa cağız.