Devlet hastanesinde Atatürk'e ve Türk bayrağına savaş açtılar!

Devlet hastanesinde Atatürk'e ve Türk bayrağına savaş açtılar!

Çorum’daki Bölge Göğüs Hastanesi’nde, Atatürk’ün posterinin ve Türk Bayrağı’nın indirilmesiyle başlayan süreç, devlet memuru Sedat Kantarcı’nın ihraç edilmesiyle son buldu. 

Çorum’daki Bölge Göğüs Hastanesi’nde, Atatürk’ün posterinin ve Türk Bayrağı’nın indirilmesiyle başlayan süreç, devlet memuru Sedat Kantarcı’nın ihraç edilmesiyle son buldu. Sedat Kantarcı, konuyla ilgili yaşanan süreci Odatv’ye anlattı.

2013 yılında Çorum’daki Bölge Göğüs Hastanesi’nde görevli olan memur Sedat Kantarcı’nın odasındaki Atatürk posteri ve Türk Bayrağı’nın, hastane yönetimi tarafından “ideolojik” olduğu gerekçesi ile indirilmesi istendi. Bunun üzerine bu duruma itiraz eden memur Kantarcı, bayrağın ve Atatürk posterinin daha önce de burada olduğunu ifade ederek itiraz etti. Ancak hastane yöneticisinin Kantarcı’ya, “provokasyon yapıyorsun” şeklinde yanıt verdiği iddia edildi.

Kantarcı Odatv’ye yaptığı açıklamada da, “Çözüm süreci dönemiydi. T.C. de kaldırılıyordu. Bu yüzden tam o dönemde Atatürk ve Türk Bayrağı’nı indirmek istediler. Ama bizden önce de odada Türk bayrağı ve Atatürk posteri vardı” dedi.

Memur Sedat Kantarcı’nın itirazı üzerine hastane yönetimi, “Amirlerine zincirleme hakaret” iddiasıyla mahkemeye başvurdular. Dönemin hastane yönetimi Türk Bayrağı ve Atatürk posterinin indirilme kararı ile ilgili, “Bayrak kırışıktı” şeklinde ifadede bulunurken, Çorum 5. Asliye Mahkemesi, 2014 yılında Sedat Kantarcı’nın beraatına karar verdi.

Eşinin de Çorum Devlet Hastanesi’nde ebe olarak görev yaptığını söyleyen Kantarcı, mahkemenin beraat kararı vermesi sonrasında eşinin doğumla ilgili olmayan bir birime verildiğini ifade etti. Kendisinin de mahkeme sürecinin devam ettiği sırada Çorum Diş Hastanesi’ne gönderildiğini aktardı. Kantarcı, kendisi hakkındaki disiplin soruşturması sonunda ise “kademe” cezası aldığını belirtti.

'BENDEN SONRA DA EŞİM...'
Bu süreç sonrasında 2015 yılında Zonguldak’a tayin edildiğini anlatan Kantarcı, “Benden 1 ay sonra da eşimi Zonguldak’a gönderdiler” dedi. Eşinin bu tayine öfkelenerek tayinini Düzce Akçakoca Devlet Hastanesi’ne aldırdığını ifade eden Kantarcı, üç ay sonra da kendisinin eş durumundan Düzce Akçakoca’ya geçtiğini ifade etti.

Buradaki hastanede de, Çorum’da yaşadığı süreçten ötürü sürekli yer değiştirmeler yaşadığını ifade eden Sedat Kantarcı, “Beni yoğun bakıma verdiler ve eğitimi içinde iki ay Ankara’da kaldım. Hastane gönderdi ve ücreti de hastane verdi. Ancak hastaneye geldiğimde beni kadın doğuma verdiler. Ben de ‘madem kadın doğuma verecektiniz, beni neden eğitim için Ankara’ya gönderdiniz’ dedim. Mobing yaptılar bana” ifadelerini kullandı. 

Bu yer değiştirmeleri nedeniyle hastane yöneticileri ile tartıştığını ifade eden Sedat Kantarcı, hakkında tekrar soruşturma başlatıldığını ve son olarak 2019 Haziran ayında memurluktan ihraç edildiğini ifade etti. Kantarcı Temmuz ayının başında yeniden işe iadesi için de hukuki süreç başlattı. Sağlık memuru Sedat Kantarcı’nın odasındaki Atatürk posteri ve Türk bayrağı “provokasyon” denilerek indirildi. 6 yıl sonra da buna itiraz eden memur, memuriyetten ihraç edildi.