Diyanet uzaya çıkmaya karar verdi

Diyanet uzaya çıkmaya karar verdi

Diyanet, burs programı ile adına yurtdışına öğrenci gönderilecek 24 kurumun sıralandığı listede sekizinci oldu. Öğrencilerin, ‘helal gıda’, ‘ateizm’ ve ‘atmosfer fiziği’ alanlarında araştırma yapacağı bildirildi. Yurtdışına öğrenim için gidecek adayların çalışma alanlarından birinin de “atmosfer fiziği” olması dikkati çekti. Türkiye’ye dönecek araştırmacının Diyanet’e, “Astronom” olarak atanacağı belirtildi.

Yüksek lisans eğitimi için yurtdışına, devlet bursuyla gidecek öğrencilerin belirlendiği, “YLYS” programı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na beş, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ise 49 kontenjan verildi. Kamuoyunda, “MEB bursu” olarak bilinen programa katılan ilahiyat mezunlarının, program sonunda doğrudan Din İşleri Yüksek Kurulu’na atanacağı belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı adına yurtdışına eğitim için gönderilenlerin çalışacağı araştırma konuları, “İslami Finans, Helal Gıda” ve “ateizm-Deizm” şeklinde sıralandı.

Dev bütçesiyle aralarında yatırımcı bankaların da bulunduğu 29 kurumu geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı, yurtdışına gönderilecek öğrencilere verilen devlet bursundan da büyük pay aldı. Diyanet, burs programı ile adına yurtdışına öğrenci gönderilecek 24 kurumun sıralandığı listede sekizinci oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’na beş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 13 kontenjan verilirken Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilen kontenjan 49 ile ifade edildi. Lisansüstü eğitim için adına yurtdışına öğrenci gönderecek 24 kurumun toplam kontenjanı ise bin 195 oldu.

ASTRONOM KADROSU AÇILACAK
Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre devlet bursuyla Diyanet İşleri Başkanlığı adına yurtdışına öğrenim için gidecek adayların çalışma alanlarından birinin de “atmosfer fiziği” olması dikkati çekti. TÜBİTAK ile imzaladığı protokol kapsamında 1 milyon TL’yi aşkın bütçeyle Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi projesini hayata geçiren Diyanet’in, “Atmosfer Fiziği” araştırmasını, “Namaz vakitleri ile Ramazan Ayı’nın belirlenmesi” amacıyla istediği öğrenildi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki öğreniminin ardından Türkiye’ye dönecek araştırmacının Diyanet’e, “Astronom” olarak atanacağı bildirildi.

MEB bursuyla yüksek lisans yapacak ve döndüğünde doğrudan Din İşleri Yüksek Kurulu'nda kadroya alınacak araştırmacıların çalışacağı diğer bazı alanlar ise listede, “Kurumsal Zekat Uygulamaları, İslami Finans, Helal Gıda, Ateizm-Deizm” olarak yer aldı.

LİSTENİN BAŞINDA YÖK VAR
Diyanet’in sekizinci sırada yer aldığı kontenjan listesinde ilk sırada YÖK, ikinci sırada ise Milli Savunma Üniversitesi bulunuyor. Milli Savunma Üniveristesi’nin ardından ise Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü geliyor.