Diyanet'in yeni derdi: Ninja Kaplumbağalar

Diyanet'in yeni derdi: Ninja Kaplumbağalar

Diyanet bazı çizgi filmlerin çocukları şiddete yönelttiğini belirtti. Özellikle Bugs Bunny, Ninja Kaplumbağalar ve Temel Reis gibi çizgi filmlerin içerik açısından çocuklara uygun olmadığı açıklandı. İsimleri belirtilmeyen bazı çizgi filmlerin ise dini ve milli duygulara aykırı olduğu söylendi.

Geçtiğimiz günlerde erkeklerin kıyafetlerine de fetfa veren diyanet şimdi de çizgi filmlere kafayı taktı. Diyanete göre çocukluğumuzun bazı çizgi filmleri dini ve milli duygulara aykırı. Diyanet'in aylık Aile Dergisi'nde çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine yer verildi. Buna göre, saatlerce çizgi film izleyen çocuklarda, riskli davranışlara yönelme, fiziksel gelişimi kısıtlama, yanlış beslenmeye yol açma gibi birtakım sorunların ortaya çıkacağı savunulurken, bazı çizgi filmlerin de çocukları "şiddete yönelttiği" ileri sürüldü. 

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre Diyanet Aile Dergisi'nde kaleme alınan o makaledeki ifadeler şu şekilde:

"He-man, Voltran, Bugs Bunny, Ninja Kaplumbağalar, Temel Reis... Çocukluğumuzun çizgi filmlerine dönüp baktığımızda birçok çizgi filmin ekseninde şiddetin durduğunu görmekteyiz. Ana karakterin şiddet eylemi sonrası ödüllendirilen bir konumda olması, çocuğun şiddeti kabul edilebilir görmesine yol açmaktadır."