Diyarbakır Büyükşehir'deki arama sona erdi: Halk adına imzalamayı bir onursuzluk addederim!

Diyarbakır Büyükşehir'deki arama sona erdi: Halk adına imzalamayı bir onursuzluk addederim!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan baskın ardından görevden uzaklaştırılan eşbaşkan Selçuk Mızraklı, belediye binasına girdi. Mızraklı, kendisine tebliğ edilen İçişleri Bakanlığı tebligatını, "Bana bu iradeyi veren halk adına imzalamayı bir onursuzluk addederim" diyerek imzalamadı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'nın, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırılmasının ardından belediye binasına baskın düzenlendi. Baskınla birlikte belediye binasını abluka altına alan yüzlerce polis, belediye binasını bariyerlerle giriş çıkışlara kapattı. Gece yarısından itibaren başlayan polis ablukasıyla birlikte saat 06.00 sıralarında belediye binasının kapıları kırılarak yapılan baskında yapılan aramalar sona erdi.

Belediye binasına baskın düzenlenmesi sonrası Selçuk Mızraklı, HDP milletvekilleri, belediye meclis üyeleri ve partililerle birlikte belediye binasına geldi. Belediye binasına girişleri engellenen Mızraklı ve beraberindeki heyete, polisin "Mesai başlamadı" demesi dikkat çekti. Uzun süreli bekleyişin ardından Mızraklı, Diyarbakır Vali Yardımcısı'yla beraber belediye binasına girdi. Mızraklı, içeride yaptığı incelemelerin ardından HDP'lilerle birlikte belediye binası önünde açıklamada bulundu. Mızraklı, karara tepki göstererek, "19 Ağustos Türkiye'deki demokrasi değerleri, hukuk rejimi, adalet kavramı, seçmen iradesi gibi temel kavramlar açısından bir kere daha yerle yeksan edildi. Seçmen iradesinin hiçe sayıldığı, 31 Mart'ta ortaya çıkan seçmen iradesinin hiçe sayıldığı, muhalif olanlara merkezi idarenin gücü elinde tutan kesimleri, halk iradesini hiçe sayarak, bir gece yarısı kararıyla İçişleri Bakanlığı notuyla görevden alındığımız ifade edilmekte" dedi.

'HALK İRADESİNE ONURSUZLUK ADDEDERİM'
Diyarbakır Vali Yardımcısı ile birlikte belediye binasına girdikten sonra görevden uzaklaştırıldığına dair İçişleri Bakanlığı belgesinin kendisine imzalatılmak istendiğini söyleyen Mızraklı, "Belgeye 'bana bu iradeyi veren halk adına imzalamayı bir onursuzluk addederim' yazdım. İmza koymadım. Çünkü benim inandığım anayasa ve hukuk değerleri, hepsinin en üstünde olan halk iradesine rağmen bir işlem tesis edilmişti. Bu işlemi hukuk normları dahilinde kabul etmem mümkün değil" diye konuştu.

'BAŞARAMAYACAKLAR'
Mızraklı, HDP'li meclis üyeleri, belediye çalışanları ve HDP üyelerine yönelik operasyonlara ilişkin ise "Bu niyetin ne olduğu konusunda esasında bir takım ipuçları veriyor. HDP'nin demokratik eksende geliştirmeye çalıştığı demokratik siyaset başta olmak üzere yerel yönetim iradesini dahil ederek, halkın mücadele kapasitesi ve tepkisini vurmak isteyen bir sistem olarak görüyorum. Hiç bir zaman başaramadılar, şimdi de başaramayacaklar" dedi.

KENTTE POLİS ABLUKASI
Bu arada kentin belirli noktaları ile Sur, Kayapınar, Yenişehir belediyelerinin önüne de zırhlı araçlarla birlikte çok sayıda polis konumlandırıldı.

BİNADA KÖPEKLE ARAMA YAPILDI
Mızraklı'ya yapılan bilgilendirmenin ardından kayyum Güzeloğlu, valilik makam aracıyla yoğun güvenlik önlemleri altında belediye binasına giriş yaptı. Güzeloğlu gelmeden önce belediye içerisinde köpekler eşliğinde arama yapıldı.

GAZETECİLER ENGELLENDİ
Bu sırada Diyarbakır Valiliği Basın Müdürü, kayyumun belediye binasına alınmasından sonra dışarıda gazetecilerle görüştü. Basın Müdürü, akreditesi olmayan gazetecilerin kendisini dinlemesine izin vermedi.

MECLİS ÜYELERİ VE BAZI ÇALIŞANLAR ALINMADI
Belediyede sabah saatlerinde başlatılan polis araması sona ererken, kayyum Güzeloğlu gelmeden önce içeriye alınan belediye personeli ise personel kartları ile kimlikleri kontrol edildikten sonra üst aramasına maruz kaldı. Belediye meclis üyeleri ve personel kartı bulunmayan çalışanlar da içeri alınmadı.