Doğu Akdeniz kriziyle ilgili flaş hamle: İptal etmişti, adaya gidiyor

Doğu Akdeniz kriziyle ilgili flaş hamle: İptal etmişti, adaya gidiyor

Doğu Akdeniz’de İsrail, ABD, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın doğalgaz ve petrol aramaları konusunda görüşmeleri sürerken Türkiye’den de hamle geldi...

Doğu Akdeniz’de İsrail, ABD, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın doğalgaz ve petrol aramaları konusunda görüşmeleri sürerken Türkiye’den de hamle geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarının 8 Ağustos'ta (bugün) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bir ziyaret yapacağı iddia ediliyor.

8-10 Ağustos KKTC için önemli. Çünkü 1964 yılında, Kıbrıs'ın Yunanistan’a bağlanmasını amaçlayan EOKA’cıların 15 bin Rum askeri, Erenköy’e saldırmıştı. Erenköy'ü savunan çoğu üniversiteli 400'ü aşkın öğrenci ve köylü Türk uçaklarının yardımıyla Rum çetelerini geri püskürtmüştü. Makarios, 8 Ağustos sabahı son saldırıyı yapıp Erenköy’ü ele geçirmek için emir verdi. Makarios kendine o denli güveniyordu ki, savaşı izlemek isteyenlere izin verileceğini hatta televizyonların da çekim yapabileceklerini söylemişti.

Türk savaş uçakları, ilerleyen Rum ve Yunan kuvvetlerine hava operasyonu düzenledi. Hava operasyonuna katılan yüzbaşı Cengiz Topel, uçağının düşmesi üzerine Rumlara esir düşerken Cengiz Topel, ağır işkencelerden geçerek şehit edildi. 9 Ağustos günü 64 Türk uçağının müdahalesiyle çatışmalar son buldu ve Rumlar geri çekilmek zorunda kaldı. 10 Ağustos günü ise ateşkes imzalandı.

Tam da Erenköy direnişi ve şehitlerinin anılacağı dönemde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının KKTC’ye ziyaret yapacağı iddiası dikkat çekti. Bakan Akar ve komuta kademesinin yenilenen Şehit Cengiz Topel anıtı açılış törenine katılacakları belirtildi. Türk heyetin Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş anıt mezarlarına gitmesi beklenirken KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ve Başbakan Ersin Tatar’ın da heyeti kabul etmesi bekleniyor.

Tarihi öneme sahip söz konusu ziyaret, geçen Temmuz ayında yapılması öngörülse de iptal edilmişti. İptal gerekçesiyle ilgili olarak da KKTC makamlarına hiçbir bilgi verilmemişti. İptal kararının, ABD'nin, “Bölgede gerginliği artıracak yeni hamlelerden kaçının” şeklindeki yeni bir “ricası” üzerine alındığı da iddia edilmişti.

Fakat bugün Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Hacidakis, ilk kez Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve ABD arasında düzenlenen Enerji Bakanları Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu. Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hacidakis, Doğu Akdeniz'deki doğal gazı Avrupa'ya taşımak için geliştirilen East-Med boru hattı projesine ilişkin çalışmaların hızlandırılmasını kararlaştırdıklarını belirterek, "Bizim için bu proje bir öncelik. İtalya ile de iş birliğini sağlayarak en kısa sürede ilerlemeyi planlıyoruz" dedi.

Söz konusu ziyaretin toplantının ardından gerçekleştirilmek istenmesi bu süreçte Türk heyetin programın önemini artırdı.