Elde, avuçta ne varsa hepsi diyanete!

Elde, avuçta ne varsa hepsi diyanete!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, yılın ilk 7 ayında din hizmetlerine harcanan toplam bütçe pek çok kamu hizmetini geride bırakarak 6 milyar 86 milyon 56 bin TL oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğü Temmuz ayı bütçe gerçekleşme verilerini açıkladı.

Buna göre, yılın ilk 7 ayında merkezi yönetim giderleri içinde din hizmetlerine toplam 6 milyar 86 milyon 56 bin TL harcandı.

Bütçe gerçekleşme verilerine göre, büyük ölçüde Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) harcamalarından oluşan "din hizmetleri" giderleri pek çok bakanlığın giderlerini ve dolayısıyla kamu hizmetini geride bırakıyor.

DİYANET BÜTÇESİ RAKİP TANIMIYOR
Sosyal güvenlik hizmetlerine ayrılan pek çok bütçe kalemi, din hizmetlerinin gerisinde kaldı. Din hizmetleri kaleminde görünen giderler, örneğin 3 milyar 85 milyon 678 TL ayrılan işsizlik yardımı hizmetinin yaklaşık 2 katı oldu.

Kültür hizmetlerine yalnızca 2 milyar 767 milyon 482 bin TL ayrılırken, vatandaşların kapısını aşındırdığı adli mahkeme hizmetlerine ayrılan pay da diyanet bütçesini aşamadı. 

Adliyelerdeki birikmeden, uzayan davalardan ve yargıyla ilgili politik sorunlara bir de ağır iş yükünün kaldırılamaması sonucu oluşan mağduriyetlerin eklenmesinden herkes yakınırken, bu karşılaştırmanın özel bir anlamı da var.

Harcamaları ve gelirleriyle sürekli tartışma konusu olan Diyanet İşleri Başkanlığı son olarak Sayıştay incelemelerine göre "kullanımda olan taşınmazların fiili envanterinin eksik yapılması ve taşınmazlara ait bilgilerin muhasebe kayıtlarına eksik alınması" sebebiyle tespit edilen usulsüzlükle gündeme gelmişti.