Erdoğan 'Verin papazı, alın papazı' demişti: Brunson Beyaz Saray'da

Erdoğan 'Verin papazı, alın papazı' demişti: Brunson Beyaz Saray'da

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, dünya genelinde dini baskılara uğrayan ve aralarında Uygur Müslümanı Cevher İlham ve Rahip Andrew Brunson'ın da bulunduğu temsilcilerle Beyaz Saray'da görüştü.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, dünya genelinde dini baskılara uğrayan ve aralarında Uygur Müslümanı Cevher İlham ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İzmir’de tutuklanan ve daha sonra serbest kalan Amerikalı rahip Andrew Brunson'ın da bulunduğu temsilcilerle Beyaz Saray'da görüştü.

Davetliler arasında Doğu Türkistan, Yeni Zelanda ve Arakan'dan gelen Müslüman temsilciler, Yemen ve Almanya'dan gelen Yahudi temsilciler ile Türkiye, İran ve Küba'dan gelen Hristiyan temsilciler bulundu.

PAPAZ BEYAZ SARAY'DA
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rahip Brunson'un Türkiye'de tutuklu olduğu dönemde, Trump'a seslenerek, "Sizde de bir papaz (Fethullah Gülen) var, bizde de. 'Ver papazı, al diğer papazı' dedim. Hemen, 'karıştırma orayı' diyorlar. Yok öyle şey" ifadelerini kullanmıştı. Bu kapsamda, Brunson'un Beyaz Saray'a davet edilmesi ayrıca dikkat çekti.

DAVETLİLER ARASINDA BRUNSON DA VARDI
Temsilcilerin yaşadıkları sıkıntıları dinleyen Trump ise, “Gördüğünüz gibi dünya çok sert bir yer. Biz bazı olumlu gelişmeler elde ettik. Rahip Brunson bunun örneklerinden biri” şeklinde konuştu.

Brunson’a Türkiye’den çıkmasından bu yana nasıl olduğunu sormasının üzerine rahip, “Sizin benim için mücadele vermeniz, dünyanın en güçlü insanının hiç tanınmamış birisi için mücadele vermesi, dünyanın her tarafındaki birçok insan için ilham kaynağı oldu” dedi.

TEMSİLCİLER YAŞANAN BASKILARI DİLE GETİRDİ
Nobel Barış Ödülü alan Yezidi aktivist Nadia Murad, Kuzey Irak'ta IŞİD'in son bulmasına rağmen Kürt yönetimi ve Bağdat hükümeti arasında anlaşmazlıkların devam ettiğini, bu nedenle ülkesine dönemediğini dile getirdi. Murad, bölgedeki gerginliğe son verilmesi için Trump'tan yardım istedi.

Euronews'ten Enis Günaydın'ın aktardığına göre, Yeni Zelanda saldırısında eşini kaybeden Farid Ahmed ise Trump'a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Trump da, "Siz çok zor şeyler yaşadınız. Bu çok kötü bir olaydı" şeklinde cevap verdi.

Toplantıya katılan Uygur aktivist Cevher İlham da babasının Çin'de bulunan toplama kamplarından birinde tutulduğunu iddia ederken, kendisiyle 2017 yılından beri görüşemediğini söyledi.

Geçen hafta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nda yazılan ve 22 ülke temsilcilerinin imzaladığı mektupta Çin'e, Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yapmıştı. Buna karşılık aralarında Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu 37 ülke Çin'e destek çıkmıştı.

Washington'un da Uygur politikası nedeniyle Çin'e karşı yaptırım ihtimallerini değerlendirdiği ama henüz bu konuda somut adım atmadığı belirtiliyor.

Dini özgürlükleri uluslararası politikasında en önemli konulardan biri olarak ele alan Trump, daha önce de çok defa "baskılara uğramış" dini temsilcilerle bir araya gelmişti.