Erdoğan'dan 'nükleer' talimatı: Hızlandırın!

Erdoğan'dan 'nükleer' talimatı: Hızlandırın!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nükleer santral projesinde kamu kurumlarınca yapılacak işlerin "ivedilikle" sonuçlandırılmasını istedi. Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, "Görev ve sorumlulukların zamanında yerine getirilmesine özen gösterilsin" denildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanlığı genelgesinde, nükleer santral çalışmalarının hızlanması istendi. Genelgede, nükleer santral projelerinin "artan elektrik enerjisi talebinin karşılanarak enerji arz güvenliğinin sağlanması, ithal enerji kaynaklarına bağımlılığın azaltılarak cari açığın düşürülmesi ve kaynak çeşitliliğinin artırılması için çok önemli olduğu" vurgulandı.

Resmi kurumlardan yapmaları gereken işleri "ivedikle" sonuçlandırmaları istenen genelgede şu ifadelere yer verildi:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen nükleer güç santrali projelerinin gecikmeye mahal vermeksizin tamamlanabilmesi ve nükleer teknolojinin barışçıl amaçlarla daha etkin bir şekilde kullanılmasını teminen, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen iş ve işlemler ivedikle sonuçlandırılacak. İhtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylık titizlikle sağlanarak üstlenilen görev ve sorumlulukların zamanında yerine getirilmesine özen gösterilecek.

SANTRAL NE ZAMAN AÇILACAK
Independent Türkçe'de yer alan habere göre, 14 Nisan 2015'te Mersin’in Gülnar ilçesinde temeli atılan Akkuyu Nükler Güç Santrali’nin inşa çalışmaları devam ediyor. Santralin internet sayfasında ilk ünitenin, 7 yıl içerisinde yani 2020 yılında devreye alınacağı bilgisi yer alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev ile birlikte 22 Temmuz’da santrali ziyaret etti. Dönmez, "Akkuyu NGS iş planına uygun şekilde ilerliyor. Bildiğiniz gibi 2023 yılında, cumhuriyetimizin 100'üncü yılında inşallah ilk üniteyi devreye almayı planlıyoruz" diye konuştu.