'Erdoğan’ı Bahçeli yönetiyor'

'Erdoğan’ı Bahçeli yönetiyor'

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, bugünkü köşesinde yeni sistemle birlikte devletin yaşadığı kargaşayı ve AKP-MHP birlikteliğini taşıdı. Balbay, "Ortada “hükümet” yok, “sistem” yok, sadece cumhurbaşkanı var." dedi.

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, bugünkü köşesinde "Türkiye’yi Erdoğan, Erdoğan’ı Bahçeli yönetiyor! Ya Bahçeli’yi?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Balbay yazısında, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diye, ne olduğu belirsiz, uygulamayla şekillenen bir ad buldular. Ortada “hükümet” yok, “sistem” yok, sadece cumhurbaşkanı var.
Erdoğan, AKP Genel Başkanı sıfatıyla siyasetin bütün kanallarında en aktif şekilde oynuyor... Cumhurbaşkanı sıfatıyla herkesten kabul bekliyor. Bu durum eşyanın tabiatına ters. Yürütülemez..."

AKP - MHP ortaklığına da değinen Balbay şu ifadeleri kullandı; 'Bahçeli, “Erdoğan’ı hukuki sisteme çekemiyorsak, istediği her şeyi yapacağı bir sistem yapalım' dedi. Erdoğan bu önerinin üstüne atladı... Bugün gelinen nokta şu:
Türkiye’yi Erdoğan, Erdoğan’ı Bahçeli yönetiyor! Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı Bahçeli’nin elinden, Bahçeli’nin MHP Genel Başkanlığı Erdoğan’ın elinden! 2015 yılına kadar kanlı bıçaklı... 2016’dan sonra allı duvaklı...
Birbirlerini sevmelerine gerek yok, birbirlerini ayakta tutsunlar yeter! Ne demişler? En güçlü ortaklık çıkar ortaklığıdır.
Böyle bir çıkar ortaklığını iki şey bitirir; 1- Çıkarın sona ermesi, 2- Daha güçlü başka bir çıkar ortaklığının doğması.
Her ikisi de bunun farkında."

Balbay yazısının son bölümünde ise, "Türkiye’yi Erdoğan, Erdoğan’ı Bahçeli yönetiyor da Bahçeli’yi kim yönetiyor?
Derin bir soru... Ama devlette derinlik kalmadı!" dedi.

Balbay'ın yazısının tamamı şu şekilde;

Ülkemizdeki yönetim biçimi, halk diliyle söylemek gerekirse, “o biçim” bir hal aldı. Kimin yetkisi kimin cebinde belli değil! Halk, başkanlık sistemini hiçbir şekilde benimsemediği için “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diye, ne olduğu belirsiz, uygulamayla şekillenen bir ad buldular. Ortada “hükümet” yok, “sistem” yok, sadece cumhurbaşkanı var.
Erdoğan, AKP Genel Başkanı sıfatıyla siyasetin bütün kanallarında en aktif şekilde oynuyor... Cumhurbaşkanı sıfatıyla herkesten kabul bekliyor.
Bu durum eşyanın tabiatına ters. Yürütülemez...
Ekonomiden devlet çarkına genel bir tıkanma var. Her şey bir yana, işte yargı; Cumhurbaşkanı damadı, her şey bakanı Berat Albayrak’la, Başdenetçi Şeref Malkoç’un damadı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül karşı karşıya... Altta kalan adalet!
Bunu gören, “Böyle gitmez” deyip yeni arayışlar içine giriyor.
Böyle gitmeyeceğini görenlerin başında Erdoğan geliyor. O nedenle başka seçenekler öne çıkmadan, “yaparsam yine ben yaparım” demeye hazırlanıyor...

***

Erdoğan’ın bu yoldaki başlıca destekçisi Bahçeli... Nasıl, 2002’de koalisyon hükümeti acı reçetenin sonuna yaklaşırken Türkiye’yi seçime sürüklemiş, AKP tek başına iktidara gelmişse, 15 Temmuz 2016 felaketi sonrasında da bugünkü sistemsizliğin içine soktu.
Bugüne 11 Ekim 2016’da Bahçeli’nin grup konuşması ile gelindi. O gün Bahçeli şöyle dedi:
“En sağlıklı olanı, Sayın Cumhurbaşkanı’nın fiili başkanlık zorlamasından vazgeçmesi, yasa ve anayasal sınırlarına çekilmesidir. Şayet bu olmayacaksa, ikinci olarak fiili durumun hukuki boyut kazanabilmesinin süratle yol ve yöntemlerinin aranmasıdır.”
Yani Bahçeli, “Erdoğan’ı hukuki sisteme çekemiyorsak, istediği her şeyi yapacağı bir sistem yapalım” dedi.
Erdoğan bu önerini üstüne atladı... Bugün gelinen nokta şu:
Türkiye’yi Erdoğan, Erdoğan’ı Bahçeli yönetiyor!
Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı Bahçeli’nin elinden, Bahçeli’nin MHP Genel Başkanlığı Erdoğan’ın elinden!
2015 yılına kadar kanlı bıçaklı...
2016’dan sonra allı duvaklı...
Birbirlerini sevmelerine gerek yok, birbirlerini ayakta tutsunlar yeter!
Ne demişler? En güçlü ortaklık çıkar ortaklığıdır.
Böyle bir çıkar ortaklığını iki şey bitirir; 1- Çıkarın sona ermesi, 2- Daha güçlü başka bir çıkar ortaklığının doğması.
Her ikisi de bunun farkında.
Bahçeli, bir yandan AKP’de kim gitsin kim kalsın, buna karar veriyor... Arınç’a “Evinde otur”, damada “Devam et” diyor... Bir yandan CHP’ye ayar vermeye girişiyor. CHP, AKP’nin Tank Palet Fabrikası’nı Katar’a yüklemek gibi kabul edilemez adımlarından örnekler verip, “Bahçeli bu ne” deyince, Semih Yalçın 2 bin 500 metre rakımdan cevap veriyor:
“Biz hükümete ortak değiliz!”
Nesiniz?
Anlaşılan MHP, kâra ortak, zarara karışmıyor!
Türkiye’yi Erdoğan, Erdoğan’ı Bahçeli yönetiyor da Bahçeli’yi kim yönetiyor?
Derin bir soru...
Ama devlette derinlik kalmadı!