Erdoğan'ın rektör atadığı isimlerde dikkat çeken ayrıntı

Erdoğan'ın rektör atadığı isimlerde dikkat çeken ayrıntı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 üniversiteye yaptığı rektör atamalarına ilişkin karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Birgün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre; atamalarda ağırlıklı olarak imam hatip ve ilahiyat mezunu isimler yer aldı. Eski AKP Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

AKP ESKİ MİLLETVEKİLİ REKTÖR OLDU
Söz konusu atamalarda AKP’ye yakınlığıyla bilinen isimlerin de yer alması dikkat çekti:

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Prof. Dr. Cevdet Erdöl 2002 ve 2007 seçimlerinde Ak Parti’den Trabzon Milletvekili seçildi. 2011 seçimlerinde Ak Parti’den Ankara milletvekili seçildi. 2004 yılı itibarıyla TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

Giresun Üniversitesi, Prof. Dr. Yılmaz Can 30 Mart 2014’te AKP Giresun Belediyesi başkan adayı, 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimi için AKP’den Giresun milletvekili aday adayı olmuş ancak seçilememişti.

İMAM HATİP VE İLAHİYAT MEZUNLARI AĞIRLIKLI
Atamalarda ağırlıklı olarak imam hatip ve ilahiyat mezunları yer aldı: Giresun Üniversitesi, Prof. Dr. Yılmaz Can Giresun İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu.

Ordu Üniversitesi, Prof. Dr. Ali Akdoğan Öğrenimini Ondokuzmayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı. Beş yıl İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmenliği yaptıktan sonra Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne Din Sosyolojisi Araştırma Görevlisi olarak atanmıştı.

Sinop Üniversitesi, Prof. Dr. Nihat Dalgın İlahiyatçı olarak bilinen Dalgın, lise öğrenimini Samsun İmam Hatip Lisesi’nde tamamlayıp Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Hadis Anabilim dalında yüksek lisans yaptı. Aynı yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nde okudu.

Ayrıca Dalgın’ın FETÖ bağlantılı bir yayın organı olan ve 3 ayda bir yayımlanan “Yeni Ümit” adlı dergide makalelerinin yayımlandığı iddia edilmişti.

İstanbul Üniversitesi, Prof. Dr. Mahmut Ak Orta ve lise eğitimini Tokat İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.