Eski MİT mensubundan Başbuğ hakkında Gülen'e mektup

Eski MİT mensubundan Başbuğ hakkında Gülen'e mektup

Eski MİT çalışanı Enver Altaylı hakkında hazırlanan iddianamede dikkat çekici bilgiler yer aldı.

Savcılığın, eski MİT'çi Mehmet Barıner'i yurt dışına kaçırmaya teşebbüs ettiği nedeniyle tutuklanan eski MİT çalışanı Enver Altaylı hakkında hazırladığı iddianamede çarpıcı bilgiler yer buldu. Altaylı'nın bilgisayarından Fetullah Gülen'e hitaben yazılmış mektup çıktı. Altaylı, 2008 tarihli mektubunda “Muhterem Efendim” dediği teröristbaşı Fetullah Gülen'e, İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olmasına ilişkin bilgi veriyor ve “Yeni Genelkurmay Başkanı'nın zatı alinize ve yapılan hizmetlere bakışı son derece menfidir (olumsuz). Görev başlar başlamaz, bana bir dostumun sayılarının 7 olduğunu söylediği bazı generalleri yakın takip ve dinlemeye alınmaları konusunda verdiği talimat son derece üzücüdür. 7 generalin izlemeye alınmalarının gerekçesi zatı alilerinize taraftar oldukları iddiasıdır” ifadesini kullanıyor.
 
Sözcü'den Asuman Aranca'nın haberine göre, Altaylı başka bir mektubunda ise kumpas davasında tutuklanan ve cezaevinde şüpheli biçimde hayatını kaybeden eski MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'na yönelik hedef gösteren ifadeler kullanıyor. Altaylı, “Şenkal Atasagun'un Özbekistan görevlisi olarak çalışan Kaşif Kozinoğlu, terfi ettirilmiş ve merkezi Taşkent'deki Orta Asya İstihbaratının başına getirilmiştir. Okulların kapatılma sürecinde en büyük ihanet payı, adı geçen bu şahsa aittir” diyor.

Altaylı, MİT'in de 'FETÖ' iltisaklı 20 personelini izlemeye aldığını ve bu işin arkasında Kozinoğlu'nun olduğunu belirterek, “Başbakan, Müsteşar nezdinde teşebbüste bulunarak, Kozinoğlu'nun etkisiz hale getirilmesini ve 20 görevliyle ilgili izlemenin durdurulmasını temin edebilir. Ancak Başbakan'ın böyle bir inisiyatif kullanacağı kanaatinde değilim” diyor.

Eski MİT Mensubu Enver Altaylı ve damadı Metin Can Yılmaz, darbe teşebbüsü sonrasında 'FETÖ'den ihraç edilen eski MİT mensubu Mehmet Barıner'i, yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla Ağustos 2017'de FETÖ'den tutuklanmıştı. İddianamede Altaylı'ya “casusluk ve örgüt yöneticiliği” suçundan 35 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.


Genelkurmay Başkanı Başbuğ, 26 AY CEZAEVİNDE KALDI

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, emekli olduktan sonra FETÖ’nün kumpas davasında tutuklandı. Ergenekon Davası’nda müebbet hapse mahkum edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, 26 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Ergenekon kumpası deşifre olunca Başbuğ hakkındaki dava düştü.