Fırıncılar rahatsız!

Fırıncılar rahatsız!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, İmamoğlu'nun halk ekmeğin 75 kuruştan satışının devam edeceğine yönelik açıklamasına ilişkin, “Ekmek üstünden siyaset yapmak yanlıştır” dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, federasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında ekmek fiyatlarına yönelik tartışmaları değerlendirdi. Balcı, şunları söyledi:

“Ekmeği 75 kuruşa vermek marifet değil. Ürettiğiniz ürünün kalitesini muhafaza etmek lazım. Siz eğer fabrikanızda fırıncı esnafının kullanmadığı, yasak olan katkı maddesi kullanıyorsanız, o verilen hizmetten de hayır gelmez. Vatandaşımızın sağlığı açısından daha sağlıklı olan katkısız ekmeği üretmek gerekir.”

Ekmek fiyatlarının enflasyonun altında olduğunu öne süren Balcı, “Enflasyon oranıyla değerlendirildiğinde ekmeğin kilogram fiyatının 8 liranın üzerinde olması gerekiyor. Türkiye'de ekmeğin kilogram fiyatının 6.25 lira ile 7.5 lira arasında seyrettiğini dikkate alırsak, enflasyonun altında bir rakam olduğunu görürüz. Dolayısıyla, bu konudaki hassasiyetimizi geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da gerek federasyon olarak, gerekse fırıncı esnafı olarak göstermek zorundayız ve gösteriyoruz” dedi.