Gazeteci Banu Güven: Hrant Dink davası henüz bitmedi

Gazeteci Banu Güven: Hrant Dink davası henüz bitmedi

DW Türkçe yazarlarından gazeteci Banu Güven, Hrant Dink davasındaki son duruşmaya yönelik açıklamalarda bulundu.

Son duruşmada verilen ceza kararlarını eleştiren Güven, cezaların yetersiz olduğunu belirtti. Güven şöyle konuştu:

Hrant Dink davasıyla ilgili Av. Hakan Bakırcıoğlu ile de konuşarak birkaç önemli not aldım. Davadan ceza çıktı, ama yeterli değil! Herkese terör örgütü üyeliği yakıştıran yargı, cinayeti işleyenlere basit suç örgütü üyesi muamelesi yaptı! Böyle olunca cezalar düşük kaldı. Avukatların sanıklara Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüsten ceza verilmesi talebi de kabul görmedi. Mesela Gezi davasında insanlar bu suçtan yargılanıyor. Ama devlet içinde örgütlenen Hrant Dink cinayetinin davasında bu suç kabul görmedi. Mesela Yasin Hayal terör örgütü yöneticiliğinden 15 yıl ceza alacakken, basit suç örgütü kurmak ve yönetmekten 7 yıl 6 ay ceza aldı. Erhan Tuncel üyelikten 2 yıl 6 ay, diğerleri de 1,5 ila 2,5 yıl ceza aldılar. Av. Bakırcıoğlu iki konuda da itiraza hazırlanıyor. Erhan Tuncel ayrıca azmettirmekten değil, cinayete yardıdan ceza aldı. Av. Bakırcıoğlu: "Azmettirme olsaydı müebbet alabilirdi, yardımdan 18 yıl aldı". Bir itiraz konusu daha. Bir hatırlatma da yapalım: Yasin Hayal daha önce cinayetten müebbet almıştı. Bu cezalar ona eklendi. Tetikçi Ogün Samast ise indirimle 22 yıl 10 ay almıştı. Ona "basit" suç örgütüne üye olduğuna kanaat getirildiğinden 2 yıl 6 ay eklendi. Zeynel Abidin Yavuz başka bir suçtan tutuklu. Cinayete yardımdan 12,5 yıl, örgüt üyeliğinden 1,5 yıl aldı. Ersin Yolcu ile Ahmet İskender 12,5 yıl cinayete yardımdan ceza almışlardı, buna 1 yıl 10 ay örgüt üyeliği cezası eklendi. Tuncay Uzundal gıyabında yargılandı ve cinayete yardımdan 15 yıl, örgüt üyeliğinden 1 yıl 10 ay ceza aldı. Hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Bakalım bulunacak mı?

Güven, açıklamasına "Bu kişilerin dosyaları ana davadan ayrılarak karara bağlandı. Bu davada devlet görevlilerinin yargılanmasına ise 4 - 6 Eylül'de devam edilecek. Davanın ilerlemesi için bazı tanıkların artık gelip ifade vermesi gerekiyor. Bunlar dönemin Vali Yrd Ergun Güngör, 2004'teki MİT İstanbul Bölge Başk. olan Hüseyin Kubilay Günay ve Dink ile görüşen MİT görevlileri Handan Selçuk ve Özel Yılmaz. MİT'ten hala bu konuda izin bekleniyor. Dink ailesi avukatları eski vali yardımcısı Ergun Güngör ve MİT görevlisi Özel Yılmaz'ın da yargılanması için AYM'ye başvuruda bulunmuştu." şeklinde devam etti ve ekledi: "Yani anlayacağınız, Hrant Dink için adalet arayışı bitmedi, devam ediyor."

1 - Hrant Dink davasıyla ilgili Av. Hakan Bakırcıoğlu ile de konuşarak birkaç önemli not aldım. Davadan ceza çıktı, ama yeterli değil! Herkese terör örgütü üyeliği yakıştıran yargı, cinayeti işleyenlere basit suç örgütü üyesi muamelesi yaptı! Böyle olunca cezalar düşük kaldı.