Gazeteciye isimsiz ihbarla soruşturma

Gazeteciye isimsiz ihbarla soruşturma

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Gazete Karınca eski imtiyaz sahibi gazeteci Necla Demir hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturmaya konu ise CİMER'e yapılan isimsiz bir ihbar.

İhbarda Gazete Karınca'da yapılan bazı haberlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret edildiği ileri sürüldü. Demir hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 18 Mart günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından Gazete Karınca'nın internet sitesinde yer alan haberler incelenerek, bir rapor oluşturuldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile hazırlanan raporda, "Wikileaks belgelerinden: Erdoğan ülkeyi sivil çatışmaya sürüklüyor", "AKP-CHP arasında fotoğraflı 'Gülen' tartışması", "RedHack üyeleri konuştu: Neden Albayrak'ı hacklediler?", "Feminist Gece Yürüyüşü: Binlerce kadın savaşa karşı 'barış', şiddete karşı 'isyan' dedi" haberleri suçlama konusu yapıldı.

Demir hakkında "zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla başlatılan soruşturmanın haberinin yapılması da soruşturma konusu oldu. Soruşturma kapsamında Demir, dün Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına giderek ifade verdi. Savcı Uğur Üner tarafından Demir'in ifadesi alındıktan sonra adli kontrol ve yurt dışı yasağı talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Hakimlik, Demir'in ifadesinin ardından savcılığın taleplerini "Anılan paylaşımlar incelendiğinde başka kaynaklarca yapılan haberler olduğu, şüphelinin sadece bahsi geçen haberleri hiçbir özel görüş katmadan paylaştığı, şüphelinin suç işleme kastının bulunmadığı ve haber verme saiki ile hareket ettiği" değerlendirmesi yaparak reddetti.