Gericinin elini öpen Ortaylı'ya ağır yanıt: Kimin ekmeğini yersen...

Gericinin elini öpen Ortaylı'ya ağır yanıt: Kimin ekmeğini yersen...

Cerrahi tarikatının liderinin elini öpen Ortaylı'ya Hüseyin Akgün'den olay cevap...

Yurt Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı'nın danışmanlığını yapan tarihçi-yazar İlber Ortaylı’nın imza gününe gelen kadın düşmanı sözleriyle adından söz ettiren gerici Ömer Tuğrul İnançer’le karşılaşması sosyal medyada gündem oldu. 

Sosyal medyada paylaşılan videoda, imza gününde kitaplarını imzaladığını gören Ortaylı, İnançer ve eşini görünce ayağa kalkıyor. İnançer’in elini öpmek isteyen Ortaylı’nın gösterdiği hürmet karşılıklı diyalogla devam ediyor. Cerrahi Tarikatı’nın şeyhleri arasında anılan İnançer en son “Hamile kadının sokakta gezmesi uygun değil” sözleriyle büyük tepki çekmişti. Ortaylı, tepkilerin ardından “Ben onun elini öpmüyorum. O benim elimi öpüyor ben de onun elini öpüyorum. Bu çok eski bir İstanbul adetidir, yobazlık değildir.” sözleriyle kendini savundu.

BAĞIMSIZLIK ŞART
Ortaylı'ya tepki veren isimlerden biri de hukukçu yazar Hüseyin Aygün'dü. Aygün, Twitter'dan paylaştığı mesajında "İlber Ortaylı, 'hamile kadınlar sokağa çıkamaz' diyen cemaat liderinin elini öpmüş.. Ortaylı tarihçi ama, aynı zamanda 'bakan danışmanı'.. Eski ve veciz sözdür: 'Kimin ekmeğini yersen, onun kılıcını çekersin!' Aydın olmak için sadece eğitim değil, 'Bağımsızlık' şart.." ifadelerini kullandı.