‘Gökçeada’da altın maltın aranmayacak’

‘Gökçeada’da altın maltın aranmayacak’

Türkiye'nin doğal kaynaklara sahip organik adası Gökçeada'da altın madeni aranması için, 17 Eylül’de gerçekleşecek ihale tepkilerden sonra ileri bir tarine ertelendi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde yapılması planlanan maden sahası ihalesinin yapılmayacağını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Gökçeada’da altın, gümüş ve bakır madeni için saha ihalesinin yapılacağını açıklamış ve “Kaz Dağları gibi altın, gümüş ve bakır madeni arama sevdasıyla güzelim Gökçeada’ya da kıyacaklar. Gökçeada için ihale tarihi 17 Eylül yazıyor. İhale bedeli olarak da 238 bin 700 TL belirlenmiş” diyerek ihaleyi duyurmuştu.

'BAKANIMIZ İLE KONUŞTUM, İHALE SÖZ KONUSU DEĞİL'
Sözcü'de yer alan habere göre, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan konuyla ilgili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüştüğü ve ihalenin söz konusu olmadığını belirtti. Turan, “Gökçeada’da altın maltın aranmayacak. Gökçeada bizim turizm kentimiz. Bakanımız ile görüştüm. Tabi ki bu ülkenin neresinde maden varsa bakılır. Bakıldığı yerde tarım mı kıymetli turizm mi kıymetli, maden mi kıymetli bakılır, karar verilir. Gökçeada turizm için önemli. Gökçeada’da Eylül ayında iddia edildiği gibi bir ihale söz konusu değil. Bakanımız da bizim kadar en az bu konulara hassas” ifadelerini kullandı.