Halkın tepkisi AKP'nin Kuzu'sunu korkuttu

Halkın tepkisi AKP'nin Kuzu'sunu korkuttu

Kazdağları'nda ÇED raporuna aykırı olarak 195 bin ağacın kesildiğinin ortaya çıktığı altın madeni projesine karşı birçok isim tepki gösterdi. Tepkiler AKP'li Burhan Kuzu'yu da rahatsız etti.

Yurt Haber Merkezi

Sosyal medya fenomeni olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve gününün büyük bölümünü Twitter'da geçiren AKP'li Burhan Kuzu, halkın Kazdağları'ndaki doğa katliamına karşı tepki üretmesinden korkmuş olacak ki, bakanlığın yaptığı anlamsız açıklamanın arkasında durdu. "Maden bölgesi Kaz Dağları’nda değil, Kaz Dağları’na yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi’ndedir" diyen Kuzu, doğaya yönelik talan politikalarını nasıl savunacağını şaşırdı. 

İşte Kuzu'nun çok sevdiği sosyal paylaşım ağı Twitter'daki o paylaşım:

NE OLMUŞTU?

Altın madeni kurulmak istenen ve ağaç katliamı yapılan Çanakkale'nin Kirazlı köyünde bölge halkı yapılmak istenen madene karşı nöbet tutmaya başladı. Kanada kökenli Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmış, konuyla ilgili başta TEMA Vakfı olmak üzere birçok STK harekete geçerken, CHP'li 26 milletvekilinin imzasını taşıyan araştırma önergesi AKP ve MHP'nin oyları ile reddedilmişti. Altın madeninin projesinin durdurulması için TEMA Vakfı tarafından Change.org'da kampanya da başlatılmıştı.

Kazdağları Kardeşliği adlı Twitter sayfasında, Kirazlı'da bölge halkının nöbete başlayacağı duyuruldu. Saat 09:00,13:00 ve 17:00'da Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'ndan araç kaldırıldığını duyuran söz konusu sayfa paylaşımına, "Gelecek kişilerin yiyeceklerini yanlarında getirmelerini, gece nöbete kalacak kişilerin çadırlarını da getirmelerini rica ederiz" notunu düştü. "Çanakkale halkı Kazdağları'na sahip çıkıyor" denilerek başlatılan dayanışmada ayrıca, Atikhisar Barajı su havzasındaki siyanürlü maden arama faaliyetlerine de "Dur" denilecek. Sosyal medyadan çok sayıda ünlü isim de Çanakkale'de başlatılan 'su nöbeti' ve ağaç kıyımlarına tepki gösterdi.