Hapsetme oranında dünyada ikinciyiz

Hapsetme oranında dünyada ikinciyiz

CHP’li Adıgüzel, Türkiye’deki cezaevlerinin kapasitesi ve yeni yapılan cezaevlerine ilişkin CİMER’e sorular sordu. Yanıtlara göre ihale ve inşaat aşamasındaki cezaevleri kapasiteyi 90 bin daha artıracak.

Türkiye’de mevcut 353 cezaevinin artırılmış kapasitesi 218 bini bulurken, ihale aşamasındaki 23 cezaeviyle birlikte inşaatı süren 137 yeni cezaevinin toplam kapasitesi de 90 bine ulaşıyor. Türkiye’de yeni yönetim sistemine ilişkin tartışma, seçim ve geçiş sürecinin yaşandığı son iki yıllık dönemde açılan cezaevi sayısı 27 oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında hapsetme oranlarında ABD’nin ardından ikinci sırada yer aldığına dikkat çekti. 
Adıgüzel, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yaptığı başvuruda Türkiye’de bulunan cezaevlerine ilişkin verileri ve yapımı süren cezaevlerine ilişkin ayrıntılı bilgileri sordu.

Adıgüzel’e gelen yanıtta yer alan bilgiler özetle şöyle:

Türkiye’de 353 cezaevi bulunuyor: Türkiye’de şu anda 353 cezaevi bulunuyor. Resmi verilere göre 353 cezaevinin gerçek kapasitesi 114 bin 707 olurken, 4 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla artırılmış toplam kapasiteleri 218 bin 950 olarak hesaplanıyor.

137 yeni cezaevi açılacak: Resmi verilere göre Türkiye genelinde yapımına devam edilen inşaat halindeki cezaevi sayısı 114. İnşaatı süren cezaevlerinin toplam kapasitesinin ise 73 bin 448 olması öngörülüyor. Öte yandan ihale aşamasında olan 23 cezaevinin de toplam kapasitesinin 14 bin 919 olacağı hesaplanıyor. Buna göre ihale aşamasında olanlarla birlikte Türkiye’de 137 cezaevinin yapılmasına yönelik süreç işletiliyor. Buna göre önümüzdeki süreçte ihale aşaması biterek inşaatı tamamlandıktan sonra açılacak 137 cezaevinin toplam kapasitesi 88 bin 367 olacak.

Son iki yılda 27 cezaevi açıldı: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin tartışmaların ve seçim sürecinin yaşandığı 2018 yılının ilk yarısı ile yeni yönetim sisteminin ilk bir yıllık süresini kapsayan Haziran 2019 tarihine kadar olan toplam 1.5 yıllık dönem içinde Türkiye’de açılan 27 cezaevinin toplam kapasitesi 16 bin 566 kişi oldu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, CHP’li Adıgüzel, Türkiye’de cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının her geçen gün arttığını ifade etti. Adıgüzel, Türkiye’nin ABD’nin ardından hapsetme oranlarında ikinci sırada yer alan ülke olduğuna dikkat çekerek, “330 milyon nüfuslu Amerika’da 100 bin kişiye düşen tutuklu ve hükümlü sayısı 655 iken, bu sayı 82 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Türkiye’de 318. Ne acı ki eğitimde, sağlıkta, teknolojide ve daha birçok konuda OECD listelerinin son sıralarında yer alan Türkiye, hapsetme oranlarında ABD ve İsrail’le ilk 3 sırayı paylaşıyor” değerlendirmesini yaptı.

ADALET YERİNE CEZAEVİ
CHP’li Adıgüzel, Türkiye’de tutuklamaların yargısız infaza dönüştüğüne işaret ederek, “Gazeteciler sırf halkın haber alma hakkını sağladıkları için aylarca yargı önüne çıkmadan tutuklu bekletiliyor. Bakanlık adaleti sağlayarak bu durumu düzeltmek için adım atmak yerine, yeni cezaevleri müjdeliyor vatandaşa. Cezaevi yapmakla övünülmez, bundan ancak utanç duyulur” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’de sayıları her yıl artan cezaevlerinin yandaş müteahhidi zengin etme aracına döndüğünü vurgulayan CHP’li Adıgüzel, “Çözüm daha çok cezaevi inşaat etmek değil. Çözüm, yerle bir edilen yargı bağımsızlığının yeniden tesis edilmesinde yatıyor” diye konuştu.