Hilafet yanlısı yandaş yazar, Atatürk ve İmamoğlu'nu hedef aldı

Hilafet yanlısı yandaş yazar, Atatürk ve İmamoğlu'nu hedef aldı

Hilafet yanlısı Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, Erzurum Kongresi'nin 100. yılı dolayısıyla kaleme aldığı yazıda Atatürk ve Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldı.

Yurt Haber Merkezi

Yandaş Yeni Akit gazetesi yazarı Ali Karahasanoğlu, Erzurum Kongresi hakkında skandal ifadeler kullandı. Kongrede alınan kararların, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen 'dil devrimi' sonrası kimsenin anlayamadığını iddia eden Karahasanoğlu, Ekrem İmamoğlu'nun üst geçit ve reklam panolarına astırdığı “Erzurum Kongresi’nin 100. yıldönümünde, ‘Vatan bir bütündür, parçalanamaz’ diyenleri saygıyla anıyoruz” pankartlarını da hedef aldı. 

Karahasanoğlu, "100 yıl önce yaşasa idim, yine 'İslamda saltanat emredilmemiş. Çok önemli değil.. Biz işimize bakalım.. Saltanat da olur, başka bir şey de.. Hilafeti kaybetmeyelim' derdim ama.." ifadeleriyle cumhuriyet karşıtı imalarda bulundu. 

Yanda yazar aynı zamanda, Erzurum Kongresi'nde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Erzurum kongresinde herhangi bir karar almadıklarını öne sürdü.

"Saltanatın yanı sıra hilafet de gitmiş durumda" diyen Karahasanoğlu'nun yazısından ilgili bölümler şöyle: 

Ve yine bu seneye özgü olarak, İstanbul’a CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesi sayesinde üst geçitlere asılan afişlerdeki, “Erzurum Kongresi’nin 100. yıldönümünde, ‘Vatan bir bütündür, parçalanamaz’ diyenleri saygıyla anıyoruz” söylemi....

Bu ve benzeri daha nice tanımlamalarla takdim ediyorlar da..

Acaba açıp, kongrede ne kararlar alınmış, bir defacık olsun bakıyorlar mı?

Baksalar, küçük dillerini yutacaklar.

“Saygı duyuyoruz” diyenler, “Yok yok, kaygı duyuyoruz” diyecekler..

Bugünkü kafaları ile Erzurum Kongresi kararlarını yorumlayacak olsalar, “Bu da ne? Bu gerici ifadeler de neyin nesi” diyecekler..

***

Çünkü kongre kararlarının kaleme alındığı dil, bugün bize dayatılan, bize kullandırılan, Erzurum Konresi sayesinde sonraki yıllarda yapılan dil inkilabı sayesinde mecbur bırakıldığımız bugünkü kullanılan dilden fersah fersah uzakta..

***

Biz okumaz bir toplumuz..

At yalanı, yaz Büyükşehir Belediye Başkanlığı afişlerine, geç-git işine..

“Milli birliğimizin, beraberliğimizin ve bağımsızlığımızın inşa edildiği çok önemli bir buluşmadır. Kongrenin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnet ile anıyorum” de, kongrede ne karar alınmış, sonra ne yapılmış, hiç hatırlatma, olsun bitsin bu iş..

Kim, nerede görecek de soracak, Ekrem İmamoğlu’na: “Erzurum Kongresi kararlarındaki, son maddeyi bilir misin? Birliğimizin İslam kardeşliğinden geçtiğini hatırlatan maddeden haberin var mı senin?”

Sahi, Erzurum Kongresi kararlarını, önümüze alıp, bugünle bir karşılaştırma yapmaya var mısınız?

Nelerin sözünü vermişiz..

Neleri kaybetmişiz?..