Hükümet medyası yargıdan neden şikayetçi?

Hükümet medyası yargıdan neden şikayetçi?

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi, bazı mahkemelerin kritik teröristleri tahliye ettiklerini gündeme getirdi.

Hükümte yakın Yeni Şafak gazetesi, güvenlik güçleri ve yargının, PKK, FETÖ gibi örgütlerle amansız mücadele verdiğini ancak bazı mahkemelerin ise kritik teröristleri tahliye ettiklerini veya suçla orantısız az ceza verdiklerini gündeme getirdi.

Son olarak FETÖ’nün MİT’e sızdırdığı İdris Karagöz’e “casusluk”tan değil de sadece örgüt üyeliğinden ceza verilmesi tartışmaya yol açmıştı.

Yeni Şafak’tan M. Sait Özkan imzalı haberde, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 'Barış İçin Akademisyenler' kararı ve Gazeteci Deniz Yücel hakkındaki kararı şöyle eleştirildi:

“Teröre koridor açacak kararlardan ikisine Anayasa Mahkemesi (AYM) imza attı. AYM, 2016 yılında hendek-çukur olaylarında şehirleri yıkan, 793 asker-polisi şehit eden teröristleri destekleyen, güvenlik güçlerini katliam yapmakla suçlayan akademisyenleri akladı. AYM, terör destekçiliğini ifade özgürlüğü saydı, terör destekçisi akademisyenlere tahliye kapısını açtı. AYM’nin diğer kararı da ajanlığa yol verdi. ‘PKK ve FETÖ propagandası yapmak’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten yargılanan Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel’in bireysel başvurusunu değerlendiren AYM, bu dosyada da Yücel’i akladı. AYM, tutuklamanın hukuki olmadığı iddiasıyla Yücel’in ‘kişi hürriyeti ve güvenliği’ ile ‘basın ve ifade özgürlükleri’nin ihlal edildiğine hükmetti.”

Bunu yanı sıra Yeni Şafak’ın haberinde FETÖ sanıkları hakkında verilen kararlara yönelik itirazlar dikkat çekti.