Hulusi Akar'dan harekat açıklaması

Hulusi Akar'dan harekat açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "ABD ile müşterek harekat merkezi kısa süre içinde kurulacak. Bazı süreler koyduk, program dahilinde yapılacakları ortaya koyduk" açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TRT Haber'de gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Hulusi Akar, Doğu Akdeniz’de barışçıl çözümden yana olunduğunu belirtti. Bakan Akar, Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir çözümün yaşama şansı olmadığını belirtip bölgede oldubittiye müsaade edilmeyeceğini ifade etti.

“Gücümüzü maksadımızı kimse test etmesin” diyen Akar, ABD ile müşterek harekât merkezlerinin kısa sürede kurulacağını açıkladı.

Akar’ın gündeme dair konuşmasının satır başları şöyle:

'OLDUBİTTİYE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

  • Barışçıl çözümden yanayız. Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir çözümün yaşama şansı olmadığını tekrarlamak istiyorum. Oldubittiye müsaade edilmeyeceğini herkesin bilmesi lazım. Tüm bu yaklaşımlarımıza rağmen bizim içinde olmadığımız bir kararla buradaki siyasi, askeri, ekonomik sorunları çözmeye kalkışmanın beyhude olduğunu aktarmak istiyorum. Hakkımız hukukumuz var, komşularımızın bunlara uymasını istiyoruz. Bu konudaki hak ve hukukumuzu koruma konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Gücümüzü maksadımızı kimse test etmesin, bu bir tehdit değil.

'B YA DA C PLANI DA OLACAK'

  • ABD ile müşterek harekat merkezi kısa süre içinde kurulacak. Bazı süreler koyduk, program dahilinde yapılacakları ortaya koyduk. Bu bölgede hiçbir şekilde terör koridoru kurulmasına izin vermeyeceğimizi ortaya koyduk. Temennimiz, müttefikimiz olan ABD'nin ve askerlerinin yaptıkları konuşmalar ve sözler çerçevesinde bu sürecin ilerlemesine gayret göstereceklerine inanmak istiyoruz. Herhangi bir aksilik çıktığı zaman bizim kendi planımızı devreye koyacağımızı belirttik. B ya da C planı, kendi faaliyetlerimiz de olacak.