İHA’lar Fırat’ın doğusunda

İHA’lar Fırat’ın doğusunda

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile Suriye’de güvenli bölge kurulması için yapılan anlaşma sonrası insansız hava araçlarının bölgede göreve başladığını açıkladı. Açıklamada ayrıca Müşterek Harekat Merkezi için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile güvenli bölge mutabakatı çerçevesinde bölgede insansız hava araçlarının göreve başladığını açıkladı.

ABD ile Türkiye arasında 5-7 Ağustos tarihlerini arasında düzenlenen toplantılarda Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi kurulması mutabakatına varılmıştı. Bu mutabakat kapsamında 'Müşterek Harekat Merkezi'nde görevlendirilecek ilk ABD'li askerler geçen gün Şanlıurfa'ya gelmişti.

Milli Savunma Bakanlığı, bugün ABD ile varılan güvenli bölge mutabakatı kapsamında yürütülen çalışmalara yönelik yeni bir açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; Şanlıurfa'da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Bölgede İnsansız Hava Araçlarımız görev icra etmeye başlamıştır."