İtirafçı FETÖ'cü, AKP'lilerin isimlerini verdi

İtirafçı FETÖ'cü, AKP'lilerin isimlerini verdi

Hava Kuvvetleri’nin ‘müdür’ü Oduncuoğlu’nun itiraflarında AKP’li isimler var

İtirafçı İlhami Oduncuoğlu, fotoğrafı gösterilen eski Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir’i “kesin ve net olarak” teşhis etti. O dönem Suluova Kaymakamı olan Samsun Valisi Kaymak ve Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok’un FETÖ ilişkisini anlattı.

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasında “müdür” pozisyonunda görevliyken yakalanan İlhami Oduncuoğlu’nun itiraflarından AKP’li iki belediye başkanı ile bir vali çıktı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, FETÖ/PDY’nin Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, astsubaylardan sorumlu müdür pozisyonunda görevli İlhami Oduncuoğlu yakalanarak gözaltına alındı. İtirafçı olan, adli kontrolle serbest bırakılan ve hakkında örgüt yöneticiliğinden dava açılan İlhami Oduncuoğlu’nun 11 Mart’ta verdiği ifadede, dikkat çeken ayrıntılar yer aldı. Örgüt içerisinde Suluova Ahi Dershanesi’nde çalışan öğretmenler ve dershane yöneticilerinin içinde bulunduğu grupta yer aldığını ifade eden Oduncuoğlu, örgütün Suluova sorumlusunun Mehmet Ali Terim olduğunu aktardı. Oduncuoğlu, şu iddialarda bulundu:
“Bu grupta genelde Suluova ilçesindeki kurumların müdürleri vardı. Bu müdürler, 15 günde veya ayda bir yapılan sohbetlere geliyorlardı. Yemekten sonra dini konularda ve o dönemki “hizmet hareketi”nin faaliyetlerinden konuşuluyordu. Toplantılarda, kendi aralarında, o dönemki Kaymakam Osman Kaymak için ‘Sağ olsun, bizim kaynaşmamıza vesile oldu’ şeklinde konuşuyorlardı. Bu toplantılara birkaç kez katıldım ve oradaki müdürlerle ‘ilmihal’ dersi yaptım. Kaymak, 2003-2006 yılları arasında Suluova Kaymakamlığı yaptığı dönemde Suluova’daki kurum müdürlerinin kaynaşmasında büyük payı olduğunu duyduğum, şu an da Samsun Valisi olarak bildiğim şahıstır. Bu şahsın oğlu 2005-2006 yıllarında örgüte ait olan Merzifon’daki Ahi Koleji’nde okuyordu. Bu gruptaki müdürlerin, bu şahsın her tayin olduğu yere ‘hayırlı olsun’a gittiklerini duymuştum.”

Belediye başkanı gezide
Cumhuriyet'in haberine göre, 2008-2010 yılları arasında bu sohbetlere katılan kişilerle ilgili de bilgi veren Oduncuoğlu, o dönem Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürü olan ve halen Suluova Belediye Başkanlığı görevini yürüten Fatih Üçok’un adını verdi. Oduncuoğlu, “Bu şahıs 2008-2011 yılları arasında Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürü’yken, örgütün dershanesi ile ilgili yanına her gittiğimizde bize kolaylık sağlar, işlemlerin yürütülmesine yardımcı olurdu. Suluova ilçesinde yaşadığım dönemde, 2010 yılında, örgüt iki günlük Suriye gezisi düzenledi. Bu geziye ben, Fatih Üçok ve ismini hatırlamadığım bir öğrenci velisi katıldı. Gezide toplamda 41 kişi vardı. Bu gezide sırasıyla Busra, Hama, Humus, Şam ve Halep illerini gezip, bir gece Şam’da konaklayıp Türkiye’ye geri döndük. (...) Fatih Üçok isimli şahıs, yemekli toplantılar ve gezilere katılırdı. Katıldığı toplantılarda Fethullah Gülen’in kitaplarından sohbetler ve Risale sohbetleri yapılırdı. Himmet verip vermediğini bilmiyorum çünkü şirket müdürü olan Terim’in ilgilendiği grup içerisindeydi” dedi. 
Oduncuoğlu, Amasya’da 2010 veya 2011 yılında örgüt, Kamboçya ve Singapur’a gezi düzenlediğini de belirterek şunları anlattı: “Bu geziye yaklaşık 15 kişi katıldı. Bu geziye o dönem Amasya Belediye Başkanı olan Cafer Özdemir ve isimlerini bilmediğim örgüt mensubu zengin esnaf katıldı. Özdemir Amasya’da örgüte ait okul açılması için çok emek verdi, arsanın bulunmasında örgüte çok destek olduğunu biliyorum.” Emniyet’te fotoğraf teşhisi de yaptırılan Oduncuoğlu, eski AKP Belediye Başkanı Özdemir’i fotoğraf üzerinden teşhis etti.