İYİ Partili Köylüoğlu'ndan istifa açıklaması

İYİ Partili Köylüoğlu'ndan istifa açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan BELPLAS Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan istifa eden İYİ Partili Faruk Köylüoğlu bir açıklama yaparak, liyakata olan inancından dolayı istifa ettiğini duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BELPLAS şirketinin yönetim kurulu başkanlığından istifa eden İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi Faruk Köylüoğlu;“İstifa gerekçem liyakata olan inancımdır." dedi. Köylüoğlu, İYİ Parti kadrolarında, görevini layıkıyla yerine getirecek profesyoneller var. Ve kendilerini tanıdığım için, tercihimi bu yönde yapmak istemem de gayet doğaldır. Ölçü, partili kimliği değil, başaracaklarına olan inancımdır. İstifam, Sayın Mansur Yavaş’ın bizim için bir kıymet olduğu gerçeğini değiştirmez.” dedi.

İYİ Partili Faruk Köylüoğlu'nun istifası ile ilgili açıklaması şöyle:

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BELPLAS şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa ettiğim doğrudur.

İstifa gerekçem, İYİ Parti olarak ilk günden bu yana vurguladığımız “LİYAKAT” zorunluluğudur.

Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş, hem bizler hem de Ankaralılar için bir kıymettir.

Bu kıymete sahip çıkmaya ve her tür desteği vermeye devam edeceğimizi peşinen ifade etmek isterim.

Ancak, bir şirketi ya da kuruluşu yönetmek, profesyonel bir bakış ister. Profesyonelliğin aradığı ilk kriter ise “liyakat”tir.

Ben bir iş insanıyım. Kendi şirketimde uyguladığım ve sonuç aldığım profesyonelliği, devlet kurumunda görev aldığım taktirde de uygulamak istemem gayet doğaldır.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak hedefim, yakın tanıdığım ve liyakatine inandığım isimleri göreve getirerek, BELPLAS şirketini geliştirmek ve Ankaralılara kazandırmaktı.

Dolayısıyla, BELPLAS’taki yenilenme çalışmalarında öncelikli tercihim, liyakatine kefil olduğum insanlardı. İYİ Parti kadrolarında, bu liyakata sahip birçok yol arkadaşımız var. Ancak tercihin ilk sebebi, partili sıfatları değil, profesyonellikleridir.

Dolayısıyla bunun particilikle, partizanlıkla bir ilgisi yoktur.

Bu tercihin, yıllardır devlet yönetimine hakim olan ve mücadele ettiğimiz ‘partizanlık’ ile karıştırılması gerekir.

‘Sorumluluk’ alan tüm yöneticilerin, liyakatine inandıkları kadrolarla çalışmak gibi bir hakkı var. Bu aynı zamanda da başarının anahtarıdır.

‘Başaramayacaksam’ o koltukta oturmanın anlamı olmadığına inanırım.

Ankaralılara verilmiş sözümüz var ve bu sözü yerine getirebilmek için de öncelikle doğru isimlerle, doğru yöntemlerle çalışma gerekliliğine inanırım.

Yetkisiz sorumluluğun da, başarının en büyük düşmanı olduğu gerçeğini bilirim.

Bu nedenle, BELPLAS’taki yeniden yapılanma çalışmalarında, yönetim anlayışından doğan farklılık, beni böyle bir karar almaya yöneltti.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş, benim için hem bir Başkan, hem de bir dosttur.

Her iki vasfı da bakidir. Elimden gelen desteği vermeye çalışacağımı da kamuoyuna saygıyla bildiririm.

Faruk KÖYLÜOĞLU

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi