Karamollaoğlu'ndan 'Barış Akademisyenleri' açıklaması: Tasvip ediyoruz manasına gelmez

Karamollaoğlu'ndan 'Barış Akademisyenleri' açıklaması: Tasvip ediyoruz manasına gelmez

Saadet Partisi(SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AYM'nin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlerle ilgili kararıyla ilgili olarak, “Orada bazı ifadeler kullanılmış ama ben kullanmazdım o ifadeleri. Ancak o ifadelerin kullanılması bir suç işlendiği manasına gelmiyor” dedi.

Karamollaoğlu, partisinin Balgat’taki eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu, Suriyeli mülteciler konusunda geçmişte hükümete yönelik bazı uyarılarda bulunduklarını hatırlatarak, “İç savaştan kaçarak hayati tehlikeden dolayı Türkiye’ye sığınan milyonlarca insana bizim kucak açmamız aslında dünyaya da örnek oldu. Hiçbir ülke bizim yaklaşımımızı sergileyemedi ve dünyada mazlum olan insanların batılı ülkelere sığınma gayreti içine düştüklerinde binlerce mültecinin denizlerde boğulduğunu ve sınırlarda çok mağdur şartlar altında bir yaşantı sürmelerine sebebiyet verildiğini hepimiz biliyoruz” diye konuştu.

‘O İFADELERİN KULLANILMASI BİR SUÇ İŞLENDİĞİ MANASINA GELMİYOR’
Karamollaoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi için verdiği hak ihlali kararına ilişkin, “Bu bir şeyi gösteriyor. Anayasa Mahkemesi var ama böyle bir konuda bile Anayasa Mahkemesi kıl payı farkla ancak bir karar alabildi” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin ‘kararın bildirideki düşünceleri paylaştığı ya da desteklediği anlamına gelmediği’ şeklindeki ifadelerin sorulması üzerine ise Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Biz ille de o metnin içeriğini tasvip ediyoruz manasına gelmez. Bizim de Anayasa Mahkemesi’nin kararını olumlu karşılamamızın altında yatan gerekçe bu. Çünkü orada bazı ifadeler kullanılmış ama ben kullanmazdım o ifadeleri. Ancak o ifadelerin kullanılması bir suç işlendiği manasına gelmiyor. Anayasa Mahkemesi’nin söylediği de o. İnsanlar çıkarlar ve bir konuda fikirlerini dile getirirler. Ben o fikri benimsemem ama o insanın o fikri dile getirmesini de onun hakkı olarak görürüm.”