Kılıçdaroğlu'nun önünde hangi raporlar vardı?

Kılıçdaroğlu'nun önünde hangi raporlar vardı?

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bir rapor sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi, geçtiğimiz haftalarda belediye başkanları ile bir çalıştay düzenledi. Çalıştay sonrası, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bir rapor sundu. Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, raporda ağırlıklı olarak belediyelerin kaynak sorununa değinildiğini söyledi.

Takan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Özellikle göreve yeni başlayan başkanlar, belediyecilikle ilgili destek beklentilerini dile getirdiler. Görevden ayrılmış başkanların onlara kısa süreyle eşlik etmeleri ve bir tür mentörlük yapmaları öneriler arasında yer aldı. Belediyeler, görev ve sorumluluk alanlarındaki yurttaş beklentisini karşılamakta zorluk çekiyor. Bu zorluğun temel nedenini hükümetin baskı ve kısıtlamaları oluşturuyor. Mevzuat ve uygulamadaki bürokratik ve hukuki aksaklıklar ise uygulama alanlarını sınırlandırıyor, yavaşlatıyor ya da engelliyor. Özellikle Ak Parti'den devralınan belediyeler tümüyle borç içerisinde. Bazı belediyeler personel maaşlarını dahi ödeyemeyecek durumda borç içinde bırakılmış.