Kızılay'da bu kez cinsel istismar skandalı!

Kızılay'da bu kez cinsel istismar skandalı!

Ensar Vakfı'na yapılan 8 milyon dolarlık bağışla gündeme gelen Kızılay'da bu kez de cinsel istismar skandalı patlak verdi.

Başkentgaz'ın Kızılay'a, Kızılay'ın da Ensar Vakfı'na yaklaşık 8 milyon dolar aktarmasının yankıları sürerken, büyük bir skandal patlak verdi. 2010 yılında Türk Kızılay Beypazarı Şube Başkanlığı'na seçilen Ahmet Kavas, şikâyet üzerine gözaltına alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kızılay, söz konusu suçun hiçbir şekilde affedilemez olduğunu belirterek söz konusu kişinin görevine son verildiğini söyledi.

Ahmet Kavas'ın 19 yaşındaki bir erkek çocuğunu 5 yıl boyunca istismar ettiği gelen bilgiler arasında yer alırken, söz konusu kişinin ailesinin maddi durumu yetersiz olduğu için 14 yaşından beri Beypazarı Müftülüğü'ne bağlı resmi kuran kursunda yatılı kalmaya başladığı öğrenilen bilgiler arasında.

SİNCAN CEZAEVİ'NE GÖNDERİLDİ

İddiaya göre Kavas, beş yıl boyunca erkek çocuğa cinsel istismarda bulundu. 19 yaşına gelen ve artık yaşadıklarına dayanamayan mağdur, konuyu açığa çıkarmaya karar verdi. Odaya gizli kamera yerleştirdi. Çektiği görüntüleri savcılığa verdi. Süratle yürütülen soruşturma sonunda Ahmet Kavas önceki gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

KIZILAY'DAN AÇIKLAMA

Kızılay, bu gelişmeler doğrultusunda resmi bir açıklama yaparak söz konusu suçun affedilemez ve insanlık dışı olduğunu söyledi. Kızılay, Ahmet Kavas'ın görevden alınarak hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Kızılay'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"2010 tarihinde Türk Kızılay Beypazarı Şube Başkanlığı'na seçilen 2018 yılında Genel Merkez Yönetim Kurulu kararıyla şubesi kapatılarak faaliyetlerine temsilcilik düzeyine düşürülen Ahmet Kavas'ın yüz kızartıcı bir suça karıştığı bilgisi alınmış anında görevine son verilerek hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Hiçbir şekilde affedilemez bu insanlık dışı olaydaki failin en ağır şekilde cezalandırılması için yasal süreci de yakından takip ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız."