Korkusuz gazetesine yalanlama: Fotoğraftaki Türk vatandaşı...

Korkusuz gazetesine yalanlama: Fotoğraftaki Türk vatandaşı...

Korkusuz Gazetesi’nin haberinde yer alan fotoğraflardan biri “Suriyeliler Türkiye’de denizin keyfini böyle çıkarıyor” alt başlığı ile paylaşıldı. Yapılan araştırmaya göre fotoğrafta yer alan kişinin Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Korkusuz Gazetesi’nin 24 Temmuz 2019 tarihli sayısında “Besle kargayı oysun gözünü” başlıklı bir manşet yayımlandı. Haberde yer alan fotoğraflardan biri “Suriyeliler Türkiye’de denizin keyfini böyle çıkarıyor” alt başlığı ile paylaşıldı. Teyit.org'un yaptığı araştırmaya göre fotoğrafta yer alan kişinin Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Korkusuz gazetesine yalanlama: Fotoğraftaki Türk vatandaşı...

Teyit.org, Korkusuz adlı gazetenin haberini şöyle yalanladı:

Ayrıca iddia konusu fotoğraf, denizde nargile içen bir Suriyeliyi gösterdiği düşünülerek Facebook’ta da bazı kullanıcılar tarafından paylaşılmış. Söz konusu fotoğrafı içeren bir gönderi şimdiye kadar yaklaşık 4 bin kişi tarafından paylaşılmış.

Ancak fotoğrafta görülen kişinin Suriyeli bir mülteci olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi Erzin Soylu isimli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. 

Denizde nargile içen kişiyi gösteren fotoğraf bir süredir internette

Korkusuz gazetesine yalanlama: Fotoğraftaki Türk vatandaşı...

İddia konusu fotoğrafa Erzin Soylu isimli bir Instagram kullanıcısının 10 Ağustos 2016 tarihli paylaşımdan ulaşılabiliyor.

Fotoğraftaki kişi Twitter’dan açıklama yaptı

Fotoğrafın sahibi Erzin Soylu, Twitter hesabından attığı bir tweette, görselde bulunan kişinin kendisi olduğunu belirtti. Teyit konu hakkında Soylu’nun avukatıyla da görüştü ve fotoğrafla ilgili hukuki sürecin başlatılacağı bilgisine ulaştı.

Erzin Soylu’nun Instagram paylaşımlarına bakıldığında kendisinin nargile içerken çektirdiği birçok fotoğrafına rastlanıyor. Soylu’nun berberde, denizde ve bir DJ kabininde nargile içerken çekildiği fotoğraflarını görmek mümkün. 

Sonuç olarak, Korkusuz Gazetesi’nin haberinde yer verdigi görseldeki kişi bir Suriyeli değil, Erzin Soylu isimli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Söz konusu iddia yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” olarak ifade edilebilir.