Kovulan AKP'liden işe alım itirafı: Listeler il başkanlığından geliyordu

Kovulan AKP'liden işe alım itirafı: Listeler il başkanlığından geliyordu

Mersin Şehir Hastanesi’nden ‘Kürt kökenlileri işe aldığı’ gerekçesiyle kovulduğunu iddia eden AKP Yenişehir İlçe Başkan Yardımcısı Serap Kuştimur, “İşe alım listesi AKP il başkanlığından geliyordu” dedi.

Mersin Şehir Hastanesi’nde 2016 yılında Temizlik Proje Müdürü olarak işe başlayan Serap Kuştimur, ‘Kürt kökenlileri işe aldığı gerekçesi’ ile işten çıkarıldığını iddia etti. Kuştimur, “AKP il başkanlığından gelen listedekiler işe alınıyordu. Ancak bu listedeki bazı isimler Kürt diye beni işten çıkardılar” iddiasında bulundu.

BirGün’den Burcu Cansu'nun haberine göre; Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı tarafından makam odasına çağrıldığını belirten Kuştimur, hakkında CİMER’e yapılmış şikayet olduğu ve “Kürtleri işe alıyormuşsunuz, ayağını denk al” uyarısıyla karşılaştığını ifade etti.

Kuştimur, “Bahçacı’ya, AKP’li olduğumu, partinin kadın kolları da dahil birçok kademesinde görev aldığımı anlatmaya çalıştım. İşe alım yapılacak isimlerin AKP İl Başkanlığı tarafından hazırlandığını söyledim. Fakat Kürt kökenli olduğum için terör örgütü propagandası yaptığımı iddia etti” diye konuştu.

SÜRGÜN EDİLDİM
Kuştimur, Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı ile yaptığı görüşme sonrasında hastane direktörü tarafından aranarak, hastaneye girişinin yasaklandığını öğrendiğini belirtti. Sonrasında sürgün olarak geçici görev adı altında Yozgat’a gönderdirildini söyleyen Kuştimur, “Ya istifa edecektim ya da Yozgat’a gidecektim. Ben de Yozgat Şehir Hastanesi’ne gitmeyi kabul ettim. 8 gün çalıştıktan sonra Ankara’ya çağrıldım. Ankara’da görevlendirilmeyi kabul etmediğimi belirttim. Sonra yeniden Yozgat’ta çalışmam istendi. Kabul etmediğimde de gerekçesiz bir şekilde işten çıkarıldım” dedi.

MECLİS’E TAŞINDI
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Antmen, “Serap Kuştimur’a Kürt vatandaşlarımızı işe aldığı için suçlama yapılmış mıdır? Varsa bu suçlamayı yapan kim ya da kimlerdir? Bu ırkçı ve hukuk dışı suçlamayı yapan kamu görevlileri kimlerdir? Bunlar hakkında idari ve hukuki işlem başlatılmış mıdır?” diye sordu. Antmen, İl Sağlık Müdürü Bahçacı’nın hastane denetimleri esnasında çalışanların namaz kılıp kılmadıklarını, oruç tutup tutmadıklarını sorduğu iddialarının da yanıtlanmasını talep etti.