Milyonlarla oynayacaklar: Milli piyango ihalesi onlara verildi

Milyonlarla oynayacaklar: Milli piyango ihalesi onlara verildi

Varlık Fonu, Milli Piyango ihalesinde salı günü şartnameyi değiştirdi. Tek teklif sunan Demirören-Sisal Group ortaklığı Milli Piyango'nun 10 yıllık işletme hakkını elde etti.

Önceki yıl Varlık Fonu’na devredilen ve fonun özelleştirme adımı olarak “10 yıllık işletme hakkı devri” ihalesine çıktığı Milli Piyango, Demirören-Sisal Group ortaklığının oldu.

Demirören geçen yıl da İddaa ihalesini almıştı.

Yeni şartnameye göre tek teklifi veren Demirören ile İtalyan ortağı Sisal Group Milli Piyango’nun 10 yıllık işletme hakkını elde etti.

Milli Piyango ihalesi için geçen hafta teklifler toplanmış ve davet usulü ihaleye katılan Doğan Online-Intralot, IGT, Sazka ve Demirören–Sisal Group teklif vermişti.

Türkiye Varlık Fonu salı günü firmaları yeniden davet etti ve şartnamenin değiştiğini söyledi.

İlk şartnamede ilk yıl için 7,5 milyar lira hasılat garantisi ve 10 yıl boyunca hasılatta enflasyon oranında güncelleme isteniyordu. Yeni şartnamedeyse 10 yıl için bugünkü değeriyle 28 milyar liralık hasılat istendi. Bu rakamın yıllık 9,5 milyar liraya denk gelmesi üzerine üç firma bugün düzenlenen yeni ihalede teklif sunmadı. Tek teklif Demirören ve İtalyan ortağı Sisal Group'tan geldi.

Milli Piyango, 6 Ocak 2017’de çıkarılan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın başkanvekili olduğu Varlık Fonu’na devredilmişti.