MİT'in bu binası için 400 milyon TL harcadılar

MİT'in bu binası için 400 milyon TL harcadılar

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihabarat Teşkilatı'nın (MİT) Ankara'da yapımı devam eden ve 'kale bina' olarak adlandırılan ana karargah binasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 

2016 bütçesinin MİT için ayrılan 400 milyon TL’lik ek sermaye giderinin büyük bölümünün yeni MİT binası için kullanılacağı açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yaklaşık 5 bin dönüm arazi üzerine kurulan ve yapımı devam eden yeni MİT binasını ziyaret etti. Helikopter ile alana inen Erdoğan ile yanında bulunan heyet, binada yaklaşık 2 saat incelemelerde bulundu.

Erdoğan'a ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da eşlik etti.

Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde duvarla çevrili olan bina ve çevresinde, sinyal kesici dinlemeyi önleyen sistemlerin olduğu öğrenildi.

Devasa ana binanın haricinde MİT personelinin atış talimi yapacağı farklı bir bina da bölgede yer alıyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, askeri birliklerin Ankara dışına taşınması çalışmaları kapsamında, Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’na bağlı Eğitim ve Destek Taburu da Şereflikoçhisar ilçesindeki Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkez Komutanlığı’na taşındı. MİT’in yeni binasının askeriyeden boşalan yaklaşık 5 bin dönüm arazi üzerine kurulmasına karar verilmişti.