MYK toplantısında 'acil ittifak' kararı: HDP eylem planını belirledi

MYK toplantısında 'acil ittifak' kararı: HDP eylem planını belirledi

HDP milletvekilleri, halk iradesine sahip çıkmak için üç gün boyunca Diyarbakır, Mardin ve Van'da halk ile birlikte sokakta olacak.

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyesine sabah saatlerinde kayyum atanan HDP, olağanüstü topladığı Merkez Yürütme Kurulu'nda yol haritasını belirledi.

Buna göre, tüm milletvekilleri yarından itibaren üç gün boyunca belediyelere kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van'da olacak. 3 kentte yarın saat 11.00'da eş zamanlı olarak basın açıklamaları yapılacak. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır'daki açıklamaya katılacak. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise yarın İstanbul'da basın toplantısı düzenleyecek.

Artı Gerçek'ten Derya Okatan'ın haberine göre; HDP MYK toplantısında bu süreçte halkın ve belediye eşbaşkanlarının yalnız bırakılmaması gerektiğinin altını çizildi. Alınan karara göre, tüm milletvekilleri sandık iradesine sahip çıkmak için 3 gün boyunca halk ile birlikte sokaklarda olacak. Eylemlerde kayyumların tanınmayacağı belirtilerek, hükümete bu politikadan derhal vazgeçme çağrısı yapılacak. HDP, demokrasi güçlerine de çağrısı yapacak.

DEMOKRASİ İTTİFAKI ACİLEN KURULMALI
MYK toplantısında, kayyum politikasından vazgeçilmesi için Demokrasi İttifakı'nın acil bir ihtiyaç haline geldiği değerlendirmesi de yapıldı. Bunun için siyasi partilerle görüşmeler yapılacak.

HDP, demokrasi ittifakı ve yeni anayasa çalışmaları kapsamında bir takvim belirlemişti. Onlarca siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu ile görüşmeler planlayan HDP, siyasi partilerle görüşmeleri öne çekecek.

Bir HDP yöneticisi, kayyum siyasetinin AKP-MHP koalisyonu dışında kalan tüm partiler için risk barındırdığına dikkat çekerek, demokrasi güçlerinin bu süreçte bir araya gelmesinin çok daha kritik hale geldiğini belirtti.