Öcalan'ın kardeşi: Çıplak arama yaptılar

Öcalan'ın kardeşi: Çıplak arama yaptılar

Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın "Mesele kan dökülmesiyle çözülmez. Her zaman barışa varız" dediğini aktardı.

Kurban Bayramı nedeniyle 12 Ağustos'ta İmralı'ya ziyarete giden Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, “İki aramadan geçirdiler. Aramalarda yapılanlar kabul edilemezdi. Çıplak arama yaptılar" dedi. "20 yıldır o yolu gidip geliyorum, beni de iyi tanırlar" ifadesini kullanan Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın "Mesele kan dökülmesiyle çözülmez. Her zaman barışa varız" dediğini aktardı.

Mehmet Öcalan, kardeşiyle İmralı'da yaptığı görüşmeyi anlattı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, İmralı’daki görüşmenin saat 13.00’te küçük bir salonda gerçekleştiğini söyleyen Öcalan, “İki aramadan geçirdiler. Aramalarda yapılanlar kabul edilemezdi. Bunu insanlık kabul etmez. Çıplak arama yaptılar. Biz insanız, bu bizim yasal hakkımızdır. 68 yaşındayım çıplak arama yaptılar. 20 yıldır o yolu gidip geliyorum, beni de iyi tanırlar. Çok çirkin bir aramayla karşılaştık. Bu kabul edilemez, bu aramayı yapanlar utansın” dedi.

'Sanki tesadüfen gelmişsiniz gibi' demiş
Mehmet Öcalan, ağabeyiyle görüştüğü anı ise şöyle aktardı: “Her görüşmemizde yüzüm kapıya bakardı, bu sefer yüzümü çevirmemi istediler. Başkan geldi, döndüm ona ve tokalaştık. Bana, ‘Sizi beklemiyordum, sanki tesadüfen gelmişiniz gibi geldi’ dedi. Avukatların bize bayramın ikinci günü görüşebileceğimizi ilettiklerini söyledim.”

Öcalan’ın kendisinden ülke gündemini sorduğunu belirten Mehmet Öcalan, şunları söyledi: “Üç gündem olduğunu söyledim. Birincisi Kuzey ve Doğu Suriye; ikincisi Pençe Harekatı; üçüncüsü de kurumlarda olan sorunlar, bununla bağlantılı olarak halk üzerinde artan baskılar. Halkın kendisinin sağlık durumunu merak ettiğini söyledim. O da bana ‘Sen beni görüyorsun’ dedi.”

'Bu savaş hiçbir şey getirmez'
Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan’ın Kuzey ve Doğu Suriye’yle ilgili şunları söylediğini aktardı: “Hem Türkiye zarar görür hem de oradaki halklar zarar görür. Savaş ile olmaz bir çözüme kavuşturulması gerekir. Türkiye eğer Suriye’ye girmek isterse de bu çözüm olmayacaktır. Doğrusu şu ki savaş bu halklara hiçbir şey getirmez. Suriye’de 20 yıl kaldım, oranın halkını iyi tanırım. Oradaki Arap aşiretlerini iyi tanırım, ilişkilerim vardı. Başta Arap aşiretleri ve halklara selamlarımı ilet. Sorun demokrasiyle çözülebilir. Hiçbir zaman savaşla çözüm olmamıştır.”

Abdullah Öcalan’ın “Kürt sorununun çözümü için üstümüze düşen görev ve rolümüzü oynarız” dediğini söyleyen Mehmet Öcalan, devam eden ‘Pençe Harekâtı’ için de “Harekât savaş demektir. Bu mesele insan kanının dökülmesiyle çözülecek bir mesele değil. Biz her zaman barışa varız. Her zaman da savaşa karşı olacağız, savaşın yerine barışın olması gerekiyor” ifadelerini kullandığını anlattı.

HDP’ye mesaj: Halka hizmet edin
Mehmet Öcalan ayrıca HDP ile ilgili de Abdullah Öcalan’ın “60 milletvekili var, bu seçimlerde belediyeler de alındı. Geçen sefer belirttim, eğer dışarıda olsaydım sokakları temizlerdim. Her yerde vekiller 24 saat boyunca halkın içinde olması gerekiyor. Parti büyük demokratik bir kurumdur. Halkın iradesidir ve halka hizmet etmelidir. Bu halk onlara iradelerini teslim etmiş. Onlar da bu halkın hizmetkârıdırlar” dediğini söyledi.